Gök Cisimleri Nelerdir? Gök Cismi

Gök Cismi Nedir

Gök Cismi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gök Cismi Nedir, Gök Cismi Ne Anlama Gelir, Gök Cismi Ne Demektir, Gök Cismi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gök Cismi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gök Cismi Anlamı

Gökyüzünde bulunan Güneş, Ay, gezegenler, kuyruklu yıldızlar gibi bütün cisimlere verilen ortak ad.

Günümüzde pek çok gök cisminde su olduğu atmosferin dışına çıkılarak saptanmıştır.

Gök Cisimleri Nelerdir?

Ay
Kutup bölgelerinde buz bulunma olasılığı var.

Venüs
Gezegende bulunan suyun, normalin çok üzerinde ağır hidrojen (döteryum) içermesi, bir zamanlar bu gezegende, şimdikinden 100 kez fazla su bulunduğunu gösteriyor.

Mars
Derin vadiler, cilâlanmış kayalar ve sel baskınlarının aşındırdığı düzlükler, Viking uzay araçları ve Pathfinder’in çizdiği Mars tablosunda, bir zamanlar suyun sıvı hâlde bulunduğuna ilişkin izler var. Eğer gezegen ısıtılırsa, yüzeyin altında gizli olduğu düşünülen suyun ortaya çıkabileceği düşünülüyor.

Jüpiter’in Ayları
Callisto’da da Ganymede ve Europa gibi dış kabuğunun altında sıvı hâlde su bulunduğu düşünülüyor.

Yıldızlar Arası Ortam ve Gök Adalar
Orion Bulutsusu’nda hem buhar hâlinde hem de kristal yapıda suyun izlerine rastlandı. Ayrıca bazı yıldızlar arası bulutsularda ve gök adalarda da suya rastlandı.

Kuyruklu Yıldızlar
Çoğu büyük oranda sudan oluşuyor. Dünya ve öteki gezegenlerdeki suyun, kuyruklu yıldızların çarpmasıyla geldiğine inanılıyordu. Geçtiğimiz yıllarda bizi ziyaret eden Hyakutake ve Hale-Bopp kuyruklu yıldızlarından elde edilen veriler, böyle olmadığını gösterdi. Çünkü, kuyruklu yıldızlardaki su Dünya’dakinin iki katı ağır hidrojen içeriyor.

Konu ile ilgili aramalar: Gök Cismi Nedir Gök Cismi ödev ara Gök Cismi kelime anlamı Gök Cismi sözlükte ara Gök Cismi ansiklopedi bilgi bankası ara Gök Cismi ne demek Gök Cismi neye denir

Gök Cismi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver