Göğüs Kanserinden Korunma, Göğüs Kanserinden Korunma Yolları, Göğüs Kanserini Önleme

meme kanseri, Meme kanserinden korunma, Meme kanserinden korunmak için, Meme kanserinden nasıl korunmalı

Meme kanserinden korunma yolları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kanser hastalıklarının giderek yaygınlaştığı, çoğu kişinin hayatını elinden aldığı ve yine oldukça fazla bir kitlenin kanser savaşı verdiği pekala ortada. Türlü çeşitleri bulunan kanser hastalığı herkesi korkutmak da ancak; kadınların en çok korkutan, göğüs kanseridir. Kadınlar göğüs kanserinden korunmak için ne yapmalıdır? Uzmanlar cevaplıyor;

 

 

Kadınlarda sıkça görülmeye başlayan meme kanseri, giderek daha çok kadının memesiz kalmasına, hatta hayatına son vermesine neden olmaktadır. Yaşam kalitesini doğrudan etkileyen meme kanseri, psikolojik olarak da bir çöküntü yaşatıyor. Kadınlığın ve doğurganlığın sembolü olan memeler, kanserden korunabilir.

Alkol tüketen kadınlarda meme kanserinin görülme riski çok daha yüksek. Hele ki genç yaşta alkol almaya başlamış ve her günde alkol alıyorsanız, ileri ki yaşlarda meme kanseri olmanız kaçınılmaz bir gerçek.

Göğüs kanserini önleme yollarından biride, alkol gibi sigaradan da uzak kalmak. Uzmanlar kesin bir kanı sunmuş olmasalar da, meme kanseri ile sigara arasında direk bir bağlantı bulunduğunu savunmaktalar. Erken yaşta sigaraya başlamış iseniz, risk daha da artıyor.

Spor ve egzersiz yapmak meme kanseri riskini azaltmaktadır. Meme kanseri riskini en aza indirmek için düzenli olarak spor veya egzersiz yapmalısınız. Zamanınız kısıtlı ise, günlük yarım saatlik bir yürüyüşte riski azaltmada yeterli olur.

Meme kanseri aynı zamanda genetik nedenlerden de doğan bir hastalıktır. Aile geçmişinizde kanser olan biri varsa, mutlaka hekime başvurmalı ve kontrol olmalısınız. Çünkü sizinde kanser olma riskiniz yüksektir.

Hormon tedavisi görmekte kanser riskini arttıran bir sebeptir. Hormon tedavisi gördüğünüz zamanlarda hekiminiz ile ilişkinizi kesmemelisiniz. Düzenli olarak kontrol altında tutulmanızda fayda var. Hele ki, menopoz sonrası.
Meme kanserinden korunmak için her ay göğüslerinizi kontrol ettirin. Oluşan bir kitlenin varlığı erken fark edilir ise, kanserden korunabilirsiniz. Mamografi çektirmeseniz bile elinizle meme muayenesi yapabilirsiniz.

Yağlı besinlerden uzak durmanızda da fayda var. Çünkü yağlı gıdalar östrojen hormonunun çoğalmasına neden olur. Menopoz sonrası beslenmeye daha çok dikkat edilmelidir.

Meme kanserinden korunmak için erken yaşta anne olmanın da faydası var. Hiç çocuğu olmamış yada çok geç anne olmuş kadınlara göre, erken yaşta anne olanların meme kanserine yakalanma riski daha az.

Göğüs kanserinden korunma yolları arasında, bebeği uzun süre emzirmekte yer alır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver