Göğüs Kafesi Göğüs Kafesinin Görevleri

Göğüs Kafesi Nedir

Göğüs Kafesi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Göğüs Kafesi Nedir, Göğüs Kafesi Ne Anlama Gelir, Göğüs Kafesi Ne Demektir, Göğüs Kafesi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Göğüs Kafesi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Göğüs Kafesi Anlamı

Kalp, akciğerler ve ana kan damarlarını koruyan, on iki çift kaburga kemiğinden oluşmuş yassı ve içi süngerimsi kemiklerden oluşan çatıya verilen ad. Bu kemiklerden bir bölümü arkadan omurgaya, önden göğüs kemiğine bağlanır. Başka bir bölümü de göğüs kafesine bağlanmaz; serbest uçludur.

12 omur, 12 çift kaburga, göğüs kemiği ve bunlara bağlı kaslar ile kas kılıflarından oluşan göğüs kafesi, karın boşluğundan diyafram aracılığıyla ayrılır. Solunum sisteminin başlıca organları ve dolaşım sistemi ile sindirim sisteminin bazı bölümleri göğüs boşluğu içinde yeralırlar. Akciğerler, göğüs boşluğunun yan bölümlerinde, kalp ve yemek borusuysa “mediyastin” adı verilen kendi içinde kapalı bir bölüm içinde bulunurlar (mediyastin, bu organlardan başka, kalpten çıkan büyük damarları soluk borusunu, timüs bezini ve bazı sinirleri de içine alır).

Göğüs Kafesinin Görevleri:

İçinde bulunan organları korumak
Omuz kemerini oluşturan kemiklere ve kollara destek olmak
Solunum sırasında göğüs boşluğunun kasılıp gevşemesini sağlamak

Konu ile ilgili aramalar: Göğüs Kafesi Nedir Göğüs Kafesi ödev ara Göğüs Kafesi kelime anlamı Göğüs Kafesi sözlükte ara Göğüs Kafesi ansiklopedi bilgi bankası ara Göğüs Kafesi ne demek Göğüs Kafesi neye denir

Göğüs Kafesi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver