Göğüs Ağrısı, Göğüs Ağrısı Nedenleri, Göğüs Ağrısı Sebepleri Nelerdir

göğüs ağrısı tedavisi, göğüs ağrısı ve kalp rahatsızlığı, kalp hastalıkları,

Göğüs ağrıları ve Göğüs ağrıları sebepleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uzmanlar, göğüs ağrısı şikayetlerinin sadece yüzde 20-25′inin kalp hastalığı ile ilgili olduğunu belirtiyorlar. Lakin her göğüs ağrısı da kalple ilgili değildir. kalple ilişkili ağrının, göğsün ön bölgesinde, yaygın bir şekilde sıkıştırıcı, yanıcı tarzda ve sırta, kollara ve çene altına yayılabildiğini, hastanın böyle bir ağrı olduğunda göğüs ağrısını dikkate alması gerektiğini belirtiyorlar uzmanlar. Sizlere bu makalemizde göğüs ağrıları ile her kadını bilmesi gereken önemli bilgileri aktarıyoruz…

 

Bazı hastalıklar da göğüs ağrısı yapabilir
Göğüs ağrısının birçok sebebi bulunduğunu dile getiren Gökçe, şöyle devam etti:

“Mide, safra kesesi ağrıları gibi karın içi organlardan kaynaklanan ağrılar, kas ağrıları, reflü gibi yemek borusu şikayetleri, boyun fıtığı ağrıları da göğüs ağrılarına neden olabilir. Bunlara rağmen koroner arter hastalığı için bir takım riskli grup var. Erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda ise 55 yaşın üzerindekiler, ailesinde kalp hastalığı olanlar, şeker, yüksek tansiyon, yüksek kolesterolü bulunanlar ile sigara içenlerde oluşabilecek göğüs ağrılarına dikkat edilmesi gerekir.

Koroner arter hastalığında en önemli konu, hastanın kalp krizi geçirmesinin önlenmesi ve hayatta kalmasının sağlanmasıdır. Risk grubunda olanlar, sigarayı bırakma gibi basit bir takım tedbirle bu hastalıktan korunabilir.”

Grip aşısı yaptırmalı
Doç. Dr. Gökçe, koroner arter hastalığı olanların kış aylarından daha dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Kış mevsiminin yaklaştığı şu günlerde koroner arter hastaları kötü hava koşullarından korunmalı ve grip aşısını yaptırmalıdır. Ayrıca hava şartları dolayısıyla insanlar daha hareketsiz bir yaşam sürdükleri için ağır gıdalardan uzak durulmalı. Koroner arter hastalarının kış aylarında hava kirliliğinin yoğun olduğu saatlerde trafikte olmamaları ve sigara içilen kahvehane gibi ortamlarda bulunmamaları çok önemlidir.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver