Göç Destanı Nedir Kimlere Aittir? Hakkında Bilgi

Göç Destanı Nedir Kimlere Aittir?

Göç Destanı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Göç Destanı Nedir, Göç Destanı Ne Anlama Gelir, Göç Destanı Ne Demektir, Göç Destanı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Göç Destanı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Göç Destanı Anlamı

Göç Destanı Nedir Kimlere aittir?
İ.Ö. 8. yüzyılda ortaya çıktığı öne sürülen bir Türk destanı. Uygur ülkesinde Hulin Dağı’ndan çıkan Tugla ve Selenge ırmakları arasında kalan bir bölgede geçer. Kutsal bir ağacın üstüne gökten mavi bir ışık düşer. Işığın olduğu yerden beş çocuk dünyaya gelir. Sungur Tigin, Or Tigin, Kutur Tigin, Kökel Tigin, Bögü Tigin adlarındaki çocuklar, Uygur inanışına göre Tanrı’nın hakan olmaları için gönderdiği üstün kişilerdir. İçlerinden en zeki ve güzel olan Bögü Tigin hakan seçilir. Bögü, devleti dirayetle yönetir. Çinlileri yener. Yerine geçen kardeşi, barıştan yana olduğu için oğluna Çin prensesini almak ister. Çinliler, Uygurları zayıflatmak için Kutludağ Kayası’nı almak gerektiğini bildiklerinden, Prenses Kiyu Liyen’e karşılık bunu isterler. Hakan bu isteği kabul eder. Kaya, ateş ve sirkeyle parçalanarak Çin’e götürülür. Uygurların da dirliği düzenliği bozulur. Hakan yedi gün içinde ölür. O yıl büyük bir kuraklık baş gösterir. Bütün canlılar “Göç!” diye bağırmaktadır. Bunun üzerine, Beşbalık denen yere göç edilir.

Konu ile ilgili aramalar: Göç Destanı Nedir Göç Destanı ödev ara Göç Destanı kelime anlamı Göç Destanı sözlükte ara Göç Destanı ansiklopedi bilgi bankası ara Göç Destanı ne demek Göç Destanı neye denir

Göç Destanı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver