Göbek Fıtığı, Göbek Fıtığı Ameliyatı Nasıldır, Göbek Fıtığı Ameliyatı Sonrası

göbek fıtığı nasıl ameliyat edilir, göbek fıtığı nasıl geçer, göbek fıtığı tedavisi, göbek fıtığının ameliyatı

Göbek fıtığı ameliyatı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Değişik boyutlara sahip olan fıtık, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana geldiği gibi göbek deliğinde ya da göbek deliği çevresinde de ortaya çıkmaktadır. Çoğu hastalıkta olduğu gibi göbek fıtığı da kadınları tehdit eden sorunlar arasında olup daha çok gebelik döneminde hissedilmektedir. Bu hastalıkta göbek deliği normalden farklı bir şekilde olup dışarıya doğru çıkmış durumdadır. Gebelik sonrası kendiliğinden geçen de olur, geçmeyende. Geçmediği durumlarda ise tek tedavi yöntemi ameliyattır.

Göbek fıtığı ameliyatı yamalı ya da yamasız olarak yapılmaktadır. Küçük fıtıklarda yamasız tedavi yöntemi kullanılmaktadır ancak Avrupa Fıtık Derneği yamalı tedaviyi önermektedir. Çünkü yamasız tedavide fıtık tekrar ortaya çıkabilir.

Açık ve kapalı olmak üzere iki çeşit ameliyat uygulaması yapılır. Açık ameliyat uygulamasında standart yama kullanılmaktadır. Kapalı ameliyat uygulamasında ise kompozit yama kullanılmakta ancak kompozit yama uygulaması da oldukça maliyet isteyen bir uygulamadır. Kompozit yama daha çok büyük fıtıklarda kullanılmakta ve açık uygulamaya göre daha çok başarı sağlamaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver