Glokom Zararları, Göz Tansiyonu, Göz Tansiyonu Hangi Hastalıklara Yol Açar

göz tansiyonu nelere yol açar, göz tansiyonu olanlar, göz tansiyonu riskleri, göz tansiyonunun zararı

Göz tansiyonu zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Tıp literatüründen “Glokom” olarak isimlendirilen göz tansiyonu tedavi edilmeği zaman ya da tedavisine geç kalındığında çeşitli sağlık problemlerini de beraberinde getirerek yaşam kalitesini minimuma indirmektedir. Göz tansiyonunun insanlarda açtığı en büyük hasarın geri dönüşü olmayan körlük olduğunu söyleyen göz hastalıkları uzmanı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Doç. Dr. Özlem Evren, hastalığın erken teşhisinin oldukça önemli olduğunu vurguluyor. Dr. Özlem Evren glokom hastalarına, göz tansiyonunu ciddiye almalarını ve muhakkak tedavi olmalarını önermekte.

Göz tansiyonu kalıcı görme sorunlarına yol açmaktadır. Göz tansiyonu hastalarını bekleyen bu tehlike erken evrelerde önlenebilir. Göz tansiyonunun neden olduğu körlük riskini en aza indirmek için duyarlı olmakta yarar var. Doç. Dr. Özlem Evren göz tansiyonunun zararları hakkında şunları söyledi: “Hastalar başlarda görme duyularında bir kayıp hissetmedikleri için hastalığı fark etmez. Çünkü önce çevredeki görme alanı daralır, görme keskinliği zamanla azalır. Hastalık ilerlediği zaman da çok geç kalınmış olur.”

Hiçbir belirti vermeden sinsice ilerleyen bu hastalık göz içi basıncı sebebiyle görme sinirinin hasarına ve görme hücrelerinin kaybına yol açtığı için kalıcı körlük ortaya çıkar. Evren, öz tansiyonundan dolayı husule gelen görme kaybının geri dönüşü olmadığının da altını çizdi.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver