Gladyatör Nedir Hakkında Bilgi

Gladyatör Nedir

Gladyatör anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gladyatör Nedir, Gladyatör Ne Anlama Gelir, Gladyatör Ne Demektir, Gladyatör Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gladyatör ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gladyatör Anlamı

Eski Roma’da arena adı verilen dövüş meydanlarında birbirleriyle ya da yırtıcı hayvanlarla dövüşen kişilere verilen ad. Lâtincede glâdyatör sözcüğünün anlamı, kılıç ustasıdır. Glâdyatörler, genellikle köleler ya da suçlular arasından seçilirdi; katı bir disiplin içinde yaşarlardı. Çok ender olarak başarılı bir glâdyatörün ün kazanma ya da varlıklı kadınların gözdesi olabilme şansı vardı. Özgür Romalılar, glâdyatör sahibi olabilir, onları kiralayabilirdi.

Hristiyanlığın yayılmasıyla birlikte glâdyatör dövüşleri de gözden düşmeye başladı. 325 yılında İmparator I. Constantinus bu dövüşleri yasakladı.
Gladyatör (Latince: gladiator kılıç ustası silahşör, gladius: kılıç), Eski Roma’da genellikle savaş esirleri ve kölelerden oluşturulan, Romalı insanları eğlendirmek, Roma Halkı’nı askerliğe, dövüşlere ve olası savaşlara hazırlamak amacı ile, halkın seyirciliği refakatinde birbirleri veya vahşi hayvanlarla dövüşmek zorunda bırakılan insanlara verilen addır. Gladyatörlerin herbiri farklı silahlara sahiptir. Hemen her gladyatör elinde bir kılıç veya mızrak, başında ağır metalden siperli miğferle ve üstü çıplak olarak dövüşürdü. Altta bir kasık örttüğü ve onu tutan bir kemer bulunurdu. Arenanın kumlu zemininde ayakkabı ya da sandalet giyilmez, ayak bileklerini destekleyici kısa tozluk kullanılırdı. Teçhizatları hangi sınıftan veya milletten olduklarını ele verirdi. Thraex küçük köşeli kalkan Eques ise küçük yuvarlak kalkan taşır, Retiarius ağ ve mızrak ile dövüşmeyi yeğler, çoğunlukla görüş ve işitmeyi zorlaştırdığından miğfer kullanmazdı. Büyük dikdörtgen Lejyon kalkanlarına benzer kalkan kullananlar Murmillo, Secutor ve Provocator adıyla anılırdı. Kalkan kullanan gruplar kılıç boyutlarına ve kullanım şekillerine göre değişirdi. Çiftlerin oluşturulmasında kesin, net ve değiştirilemez kurallar vardı. Equites, Provocatores ve Essedari sadece kendi sınıfından bir rakiple dövüşebilen sınıflardı. Bunun sebebi, bazı ekipmanların diğer ekipmanlardan üstün olması ve gladyatörlerin bu silahlarla eğitim almamasından kaynaklanırdı. Murmillo olan Thraex ya da Hoplomachus sınıfından olanlarla, Retiarius ise Secutor ya da nadiren Scissor’a karşı dövüşürdü. Bir gladyatörün azat edilmesi için bir devlet yetkilisinin onu tahta kılıçla kutsaması gerekirdi.Önceleri sadece aşağı tabakadan seçilen gladyatörlük, daha sonra bir meslek haline gelmiş ve gladyatör yetiştirmek amacı ile akademiler açılmıştır. Bu akademilerin genel adı da Ludusdur. Ayrıca Roma imparatorlarından Commodus’un da gladyatör oyunlarından hoşlandığı ve bu dövüşlere katıldığı bilinmektedir. Gladyatör filmi, gladyatörlüğün tarihine ve Marcus Aurelius devrine ışık tutmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Gladyatör Nedir Gladyatör ödev ara Gladyatör kelime anlamı Gladyatör sözlükte ara Gladyatör ansiklopedi bilgi bankası ara Gladyatör ne demek Gladyatör neye denir

Gladyatör ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver