Gizli Şeker Belirtileri, Gizli Şeker Belirtileri Nelerdir, Gizli Şeker Hastalığı

gizli şeker hastalığı belirtileri, gizli şeker hastalığı nasıl anlaşılır, gizli şeker hastalığı nedir, gizli şeker hastalığının belirtileri nelerdir

Gizli şeker nedir, belirtileri nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Gizli şeker nedir? Bu sorun toplumuzda sık görülen hastalık türlerinden biridir. Bu hastalık kendini asla belli ettirmez, taki ki yapılan tetkikler sonucuna kadar. Adından da anlaşıldığı gibi şeker hastalığının gizli ve sinsice ilerleyen bir türüdür. Gizli şeker hastalığının varlığı ancak bir takım testlerle ortaya çıkmaktadır. Normal şeker hastalığına göre gizli şeker daha fazla kişide ortaya çıkmaktadır.

 

Yaşam dengesini ve kalitesini sarsan gizli şeker hastalığına tıp dilinde glikoz tolerans bozukluğu adı verilir. Pre-diyabet olarak da tanımlanan gizli şekerde açlık kan şekeri miktarı normal çıktığı için, hastalar genellikle yanılır.

Gizli şeker hastalarının açlık kan şekeri testinde değişimler ve bozukluklar meydana gelir. 100 ile 126 mg/dl arası çıkan değerler gizli şeker riskini oluşturmaktadır. 100 mg/dl’nin altında olan açlık kan şekeri değeri 2. saat 140-200 mg/l arasında değişir, bu da gizli şekerin en önemli belirtisidir.

Gizli şekerin ortaya çıkmasında genetik faktörler en önemli sebeptir. Gizli şeker belirtileri arasında ilk olarak stres ve kilo alımını söyleyebiliriz. Sürekli acıkma, açlığa dayanamama, idrara çıkma, tatlı yeme isteği, aşırı terleme, vajina kaşıntıları, yorgunluk, halsizlik ve bulanık görme gizli şeker hastalığının belirtileri arasında bulunan diğer sorunlardır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver