Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı hakkında, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı ile ilgili, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı mesleği, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı nasıl olunur, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı olmak için, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı olmak için hangi okulu okumalı, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı özellikleri, Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı ne yapar, Meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı Görevleri
Satılacak ürünleri cins, kalite, beden, renk ve fiyatlarına göre sınıflandırır, Satışa sunulacak ürünleri teslim alır, mal giriş kayıtlarını tutar, etiketler, satış yerine göre tasnif eder, vitrin düzenlenmesine yardımcı olur, ürün stoklarını kontrol ederek ihtiyaca göre depodan ürün takviyesi yapar, satılan ürünün satış afişini düzenler, dökümünü yapar, çıkışları izler, müşteriyi psikolojik olarak etkilemeye çalışarak onu satın almaya teşvik eder, müşteriyi ürünün firması, kalitesi ve kullanımı açısından bilgilendirir, müşterinin ürün seçmesine ve seçtiği ürünü denemesine yardımcı olur, satılmayan ürünleri askılarına asar ya da raflara kaldırır, müşterinin isteğini içeren siparişleri işletme yetkililerine bildirir, giyim ve giyim aksesuarları ile ilgili yazılı ve görsel yayınları takip eder, müşteri problemlerinin çözümüne yardımcı olur.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı Kullanılan Malzemeler
Giyim ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı sattığı malzemeye göre değişik nesnelerle çalışır. Bunun yanısıra mesleğini icra ederken; satacağı ürünlerin çeşitleri, satış fişi, yazar kasa, fatura, giysi ve aksesuar tanıtım katalogları, hesap makinesi, bilgisayar (Ürün çıkış-girişleri vb.), yıkama ve kullanma talimatlarını kullanır.

 

Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı Özellikleri
İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilen, girişken ve güleryüzlü, İkna yeteneği olan, konuşması düzgün ve anlaşılır, sorumluluk sahibi, mesleki bilgiyi takip edebilen, teknolojik gelişmelere açık olan, grup (ekip) çalışmasına yatkın, uzun süre ayakta çalışabilecek kadar dayanıklı, dış görünüşüne önem veren, temiz ve düzenli kişiler olmaları gerekmektedir.

 

Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı Çalışma Alanları
Giyim, insanlığın var oluşundan bu yana temel gereksinimler arasında yer alır. Sözcük anlamı “giyilecek şey, elbise, kıyafet olan giyimi, vücudu, doğanın etkilerinden koruyan, uygarlığın ilerlemesi ile değişiklik gösteren, insan vücuduna göre şekil alan giysilerin tümüdür” diye açıklayabiliriz. Modanın değişmesiyle birlikte giyim endüstrisi her mevsim piyasaya yeni ürünler sunmaktadır. Modanın çok fazla biçim değiştirdiği günümüzde değişen her moda akımı yeni giysiler ve yeni aksesuarlar oluşmasına neden olur. Bu ürünlerin giyim sektöründe yer edinebilmesi, gerek ürün ve aksesuarların kalitesine, gerekse bu konuda ürünü uygun şekilde sunan ve satabilen bilgili satış elemanına bağlıdır. Giyim ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanlarının orta ve büyük ticarethanelerde çalışma olanakları vardır. Hizmet sektörünün gelişmesine paralel olarak satış elemanları kendi aralarında branşlaşmışlardır. (Örn. Kadın iç giyim satış elemanı gibi ) Kendi işyerini kurabilirler.

 

Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı Okulu
Mesleğin eğitimi yeterli müracaat olması durumunda tüm mesleki eğitim merkezlerinde “Satış Elemanlığı” alanı “Giyim ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanlığı” dalında verilmektedir.

 

Giyim Ve Giyim Aksesuarları Satış Elemanı Meslekte İlerleme
Meslekte usta ve usta öğretici unvanlarına yükselmek mümkündür. Mesleki eğitim merkezlerinden kalfa olarak mezun olanlar bir işyerinde çalışıp aynı zamanda teorik eğitimlerine de devam edebilirler. Ustalık eğitimi 176 saat olup, bu eğitimde İnsan Sağlığı ve İş Güvenliği, İş ve İnsan İlişkileri, Çalışma Hukuku, İşletme Bilgisi, Sigorta ve Vergi Mevzuatı, Muhasebe ve Ekonomi derslerinin yanı sıra İleri Meslek Bilgisi derslerini alırlar. 1 yıl sonunda ustalık sınavlarına katılabilirler. Ustalık için öngörülen teorik eğitime devam etmeyenler ise bir işyerinde 5 yıl çalıştıktan sonra (çalıştıklarını SGK primleri ile belgelemek şartıyla) ustalık sınavına katılabilirler. Ustalık belgesi alanlar mesleki eğitim merkezlerinde 40 saatlik iş pedagojisi kurs programını tamamlayıp sınavda başarılı olduktan sonra “Usta Öğreticilik” belgesi alabilirler. Ustalık belgesine sahip olanlar veya bunları işyerlerinde çalıştıranlar bağımsız işyeri açabilirler. Ayrıca, işyerinde çırak çalıştırması için de “Usta Öğretici” belgesine sahip çalışanın olması zorunludur. İlköğretim (ortaokul) mezunu kalfa ve ustalar, mesleki ve teknik açıköğretim lisesine devam ederek, meslek lisesi diploması alabilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver