Gırtlağın Görevleri Gırtlak Nedir Gırtlak Nerededir

Gırtlak Nedir Gırtlağın Görevi Nelerdir?

Gırtlak Nedir Gırtlağın Görevi Nelerdir, Gırtlak Nedir Gırtlağın Görevleri, Gırtlak Nedir Gırtlak Nerededir

Gırtlak anlamı bilgi bankası

Sponsorlu Bağlantılar

anlamı nedir, ne anlama gelir

Gırtlak Nedir, Gırtlak Ne Anlama Gelir, Gırtlak Ne Demektir, Gırtlak Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gırtlak ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gırtlak Anlamı

Omurgalı hayvanların büyük bir bölümünde soluk borusunun üst kısmında yer alan içi boş, silindir biçimli organ. Bedenin temel organlarından biri. Ağız ya da burundan alınan hava, yutağı geçtikten sonra gırtlak yoluyla akciğerlere yönlenir. Larinks ya da larenks olarak da adlandırılan gırtlak, ses tellerini taşır. İnsanın yanı sıra birçok hayvanda gırtlak ses kutusu olarak işlev görür.

Âdem elması da denilen bu ses kutusunda bir çift ses teli şeridi bulunur. Gırtlak boşluğu içerisinde karşıdan karşıya gerilmiş olarak bulunan bu ses teli şeritleri arasından hava geçerken ses telleri titreşir. Ses tellerindeki gerginlik değiştirilerek çıkartılan sesin tonu değiştirilir.

Konu ile ilgili aramalar: Gırtlak Nedir Gırtlak ödev ara Gırtlak kelime anlamı Gırtlak sözlükte ara Gırtlak ansiklopedi bilgi bankası ara Gırtlak ne demek Gırtlak neye denir

Gırtlak ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver