Girişim Ölçer Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Girişim Ölçer Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Girişim Ölçer anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Girişim Ölçer Nedir, Girişim Ölçer Ne Anlama Gelir, Girişim Ölçer Ne Demektir, Girişim Ölçer Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Girişim Ölçer ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Girişim Ölçer Anlamı

Girişim olayından yararlanarak ışık, radyo, ses vb. dalga boylarını; gazların kırılma indislerini (Rayleigh girişimölçeri); dalga boyu bilinen bir ışınım kullanarak küçük uzaklıkları ölçmeye ya da akustik ve radyoastronomide bir enerji kaynağının doğrultusunu saptamaya yarayan aygıt. Enterferometre ya da interferometre de denir. Girişimölçerlerde, gelen ışınım genellikle ikiye ayrılır ve her biri, uzunlukları son derece duyarlı biçimde ayarlanabilen ayrı ayrı yollardan geçirilerek bir girişim saçağı oluşturacak biçimde yeniden birleştirilir. En çok bilineni 1881′de geliştirilen Michelson girişimölçeridir. Dalga boylarını duyarlı biçimde ölçmek için Fabry-Perot girişimölçeri kullanılır. Bu aygıtta ışınım ince bir gümüş tabakasıyla kaplanmış paralel levhalar arasında birkaç kez yansıtıldıktan sonra yeniden birleştirilerek girişim oluşturulur.

Konu ile ilgili aramalar: Girişim Ölçer Nedir Girişim Ölçer ödev ara Girişim Ölçer kelime anlamı Girişim Ölçer sözlükte ara Girişim Ölçer ansiklopedi bilgi bankası ara Girişim Ölçer ne demek Girişim Ölçer neye denir

Girişim Ölçer ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver