Gideon Sundback Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi

Ünlülerin Biyografileri bölümümüzde bu sayfada Gideon Sundback Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi, biyografisi ve kısaca yaşam öyküsü yer almaktadır. Aşağıda Gideon Sundback Hayatı Yaşamı Hakkında Bilgi, Nereli Yaşı Kaç Yaşında Doğum Tarihi ile ilgili biyografik bilgilerden memleketi, mesleği, kariyeri, hayatının kısa özeti ve kim olduğu hakkında detaylı bilgi bulunmaktadır.

Elektrik mühendisi, fermuarı bulan kişidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Tam adı Otto Fredrik Gideon Sundback olan Gideon Sundback, 24 Nisan 1880 tarihinde varlıklı bir çiftçinin oğlu olarak İsveç’de doğmuştur. İsveç’te İlk, orta ve lise eğitimini tamamladıktan sonra Almanya’ya gitti. 1903 yılında mühendislik sınavına girdi. Almanya’da politeknik okulunda okudu. 1905 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ederek Pittsburgh’da Westinghouse elektrik şirketinde genç elektrik mühendisi olarak çalışmaya başladı. 1906’da New Jersey’deki “Universal Fastener” şirketinde çalışmaya başladı.

Gideon Sundback, 1906 ile 1914 yılları arasında Talon isimli bir firmada çalışırken kendinden önce gelen “Elias Howe”, “Max Wolff”, ve “Whitcomb Judson” gibi bilim adamları tarafından geliştirilen ve kanca – göz ikilisinden oluşan yapıyı daha da geliştirmeyi başardı. Kancalı yapıyı fermuara çevirerek, tüm dünyada gündelik hayatta kullandığımız bu önemli buluşa imzasını atan Gideon Sundback, buluşlarından dolayı ve mühendislik alanındaki başarılarından ötürü 1951 yılında Royal Swedish Academy (İsveç Kraliyet Akademisi) tarafından altın madalya ile ödüllendirildi.

Gideon Sundback bir fermuar imalat makinesi de hazırlamıştır. 1913’e kadar bu doğrultuda hareket ederek buluşunu geliştirdi. Başlangıçta çizme ve tütün keseleri için fermuar üretirken daha sonra Dünya savaşı sırasında pantolon fermuarları üretmiştir.

1917’de ABD’nin savaşa girmesiyle birlikte, donanma komutanı ordu için binlerce fermuar sipariş ederek bir gecede Gideon Sundback’i zengin etmekle kalmayıp, fermuarın hepimizin vazgeçemediği bir ürün olmakla beraber deyimlerimizde dahi yerini almasının ve hayatımızdaki en önemli pratik malzemelerden biri olmasının yolunu açmıştır.

1909 tarihinde Elvira Aronson ile evlendi. 1911 yılında eşi öldü.

21 Haziran 1954 tarihinde geçirdiği bir kalp krizi neticesinde Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamını yitirdi.

Gideon Sundback 2006 yılında fermuar ile ilgili çalışmalarından dolayı National Inventors Hall of Fame vaktı tarafından onurlandırıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver