Gıda Renklendirici, Nem Tutucu, Titanyum Dioksit

titanyum dioksit gıda renklendirici, titanyum dioksit kullanım alanları, titanyum dioksit ne demek, titanyum dioksit ne işe yarar

Titanyum dioksit nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yapay yolla elde edilerek özel renk veren kimyasallardan biri olan Titanyum dioksit, nanoteknolojide kullanılan üç maddeden biri olmakta ve sahip olduğu kapatıcılık, beyazlık, ışık yansıtıcılığı gibi nitelikleri ile yaygın bir kullanım sahasına sahiptir. Titanyum dioksitin katkı kodu E171 olarak gıda ürünlerinin üzerinde yer almaktadır. Nem tutucu ve gıda renklendirici özelliği de bulunan Titanyum dioksit birçok gıda ürününü beyazlatmaktadır.

 

Titanyum dioksit maddesinin beyazlattığı gıda ürünleri; beyaz un, sofra tuzu, şeker, sakız, diş macunu, sabun, deterjanlar, kimyasal ilaçlar, vitaminler, şekerleme, karbonat, kabartma tozu, ve partikül halindeki gıdalardır.

Ayrıca gıda ürünlerinin yanı sıra Titanyum dioksit kozmetik ürünlerinde ve ilaç sektöründe de kullanılmaktadır. Güneş yağları, cilt rengini açıcı ürünler, boyalar ve kalınlaştırıcılar; bütün tıbbi ilaçlar, nanoteknolojik boyalar Titanyum dioksit ile koruyucu ve kaplayıcı özelliği taşırlar. Kalıcı ve parçalanma özelliği bulunmayan Titanyum dioksit suda ve havada bulunan organik maddeleri karbondioksit ve suya ayrıştırma özelliğini de taşır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver