Gezi Yazıları Nedir Özellikleri Hakkında Bilgi

Gezi Yazıları Nedir Özellikleri

Gezi Yazıları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gezi Yazıları Nedir, Gezi Yazıları Ne Anlama Gelir, Gezi Yazıları Ne Demektir, Gezi Yazıları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gezi Yazıları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gezi Yazıları Anlamı

Bir yazarın gezip gördüğü yerlerden edindiği izlenimleri, bilgileri aktardığı yazı türü; seyahatname. Amaç, yurt içinde ve dışında, gezilen, görülen yerleri; doğası, yerel özellikleri, insanları ve onların yaşayış biçimleriyle tanıtmaktır. Salt gezi türünde yazılmış yapıtların yanı sıra, bu amacı taşımayan yapıtların kimi bölümleriyle mektuplarda gezi izlenimlerinin yer aldığı görülür.

Piri Reis’in “Bahriye”si, Namık Kemal, Abdülhak Hamit gibi sanatçıların mektupları buna örnektir. Ayrıca Osmanlı döneminde yabancı ülkelere gönderilen elçilerin yazdıkları sefaretnamelerin siyasal görüşmeler ve bunlara ilişkin yorumlar dışında kalan bölümleri de seyahatname niteliği taşır.

Konu ile ilgili aramalar: Gezi Yazıları Nedir Gezi Yazıları ödev ara Gezi Yazıları kelime anlamı Gezi Yazıları sözlükte ara Gezi Yazıları ansiklopedi bilgi bankası ara Gezi Yazıları ne demek Gezi Yazıları neye denir

Gezi Yazıları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver