Germiyanoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Hakkında Bilgi

Germiyanoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur

Germiyanoğulları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Germiyanoğulları Nedir, Germiyanoğulları Ne Anlama Gelir, Germiyanoğulları Ne Demektir, Germiyanoğulları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Germiyanoğulları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Germiyanoğulları Anlamı

Germiyanoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur

Anadolu’da Kütahya yöresinde Germiyan Aşireti tarafından kurulan Türk beyliği (1298-1429). Germi-yanoğulları Beyliği’nin kurucusu. I. Yakup Bey’dir. Yakup Bey zamanında Germiyanoğulları Beyliği toprakları, Ege sahillerine kadar genişledi; Anadolu’nun en güçlü beyliklerinden biri oldu. Bu tarihlerde Bizans, Germiyanoğulları Beyliği’ne vergi veriyordu. Yakup Bey’in yerine geçen oğlu Mehmet Bey, Bizans’tan Kula ile Simav ve dolaylarını aldı.

Mehmet Bey’in yerine oğlu Süleyman Şah geçti. Zamanında Germiyanoğulları Beyliği üzerinde Osmanlıların etkisi duyulmaya başlandı. Süleyman Şah, Karamanoğullarının baskısına karşı koyabilmek için kızını I. Bayezit ile evlendirdi; Kütahya, Simav, Emet ve Tavşanlı dolaylarını Osmanlılara bıraktı, kendisi de Kula dolaylarına çekildi. Ankara Savaşı’ndan sonra Süleyman Şah’ın oğlu II. Yakup Bey, Osmanlıların eline geçen yerleri de geri alarak beyliği tekrar toparladıysa da, bu geçici oldu. II. Yakup Bey’in ölümüyle beylik kesin olarak ortadan kalktı.

Konu ile ilgili aramalar: Germiyanoğulları Nedir Germiyanoğulları ödev ara Germiyanoğulları kelime anlamı Germiyanoğulları sözlükte ara Germiyanoğulları ansiklopedi bilgi bankası ara Germiyanoğulları ne demek Germiyanoğulları neye denir

Germiyanoğulları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver