Germanyum Nedir Simgesi Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Germanyum Nedir Simgesi Nerelerde Kullanılır

Germanyum Nedir Simgesi Nerelerde Kullanılır
Germanyum anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Germanyum Nedir, Germanyum Ne Anlama Gelir, Germanyum Ne Demektir, Germanyum Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Germanyum ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Germanyum Anlamı

Periyodik cetvelin IV A grubunda yer alan, gümüş grisi renkte yarı metal element. Gümüş, bakır ve çinkonun sülfürlü minerallerinde ve kömürde bulunur. Bu metallerin üretiminde yan ürün olarak ele geçer. Elmas yapısı gösteren kırılgan bir katıdır. Kimyasal özellikleri bakımından silisyumla kalay arasında kalır. Halojenlerle uçucu katı bileşikler yapar. Açık havada ancak 600C’ta ısıtıldığında oksitlenir. Derişik yükseltgen asitlerden ve ergimiş alkalilerden etkilenir. İki değerlikli bileşikleri germano, dört değerlikliler germani önekiyle adlandırılır. Yarı iletken özelliğinden ötürü elektronik aygıtlarda, özellikle transistörlerde kullanılır. Çeşitli alaşımların, merceklerin ve kızılötesi ışınım istenen pencere camlarının yapımında da kullanılır. Transistörde kullanılacak germanyumun, içinde milyarda bir yabancı atom kalacak biçimde saflaştırılması gerekir.

Konu ile ilgili aramalar: Germanyum Nedir Germanyum ödev ara Germanyum kelime anlamı Germanyum sözlükte ara Germanyum ansiklopedi bilgi bankası ara Germanyum ne demek Germanyum neye denir

Germanyum ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver