Gerilim Tipi Baş Ağrıları Tedavisi, Gerilim Tipi Baş Ağrısı, Gerilim Tipi Baş Ağrısı Nasıl Geçer

gerilim tipi baş ağrısı nasıl tedavi edilir, gerilim tipi baş ağrısı tedavisi nasıldır, gerilim tipi baş ağrısı ve tedavisi, gerilim tipi baş ağrısının tedavisi

Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Baş ağrısı tipleri arasında sık meydana gelen gerilim tipi baş ağrısı, çoğu kez migren zannedilse de, aslında migrenden tamamen farklıdır. Migren ağrısı tek taraflı olmakta, gerilim tipi baş ağrısı ise; yüz, baş ve boyun kaslarında gerilmelere yol açan, geniş bir yeri hedef alan ve şiddetli baş ağrıları görülmesine neden olan bir rahatsızlıktır.

 

Gerilim tipi baş ağrısının görülme nedenlerini; aşırı sorumluluk yüklenmek, ailesel sorunlar yaşamak, ekonomik sıkıntı çekmek, hayal kırıklarına uğramak, uzun süre aynı pozisyonda oturmak, darbe almak, depresyon, stres veya huzursuzluk gibi sebepler olarak sıralayabiliriz. Kişiler gerilim tipi baş ağrısına yakalandıkları zaman uzun süren ağrılara maruz kalırlar. Bu ağrılar ilk önce boyundan başlar ve yukarı doğru giderek tüm başı esiri altını alır.

 

Gerilim tipi baş ağrısı tedavisi

 

Gerilim tipi baş ağrısı için tıpta önemli gelişmeler ortaya çıkmış ve ağrıların şiddeti azaltılarak hastaların rahatlaması büyük ölçüde sağlanmıştır. Tedavi ilaç ile yapılmaktadır. Ağrı kesiciler, kas gevşeticiler ve son zamanlarda kullanılan depresyon ilaçları gerilim tipi baş ağrısı tedavisi için son derece etkilidir.

İlaç kullanmanın yanı sıra psikolojik tedavilerin ve gevşeme eğitimlerinin de gerilim tipi baş ağrılarının ortadan kaldırılmasında büyük rol oynadığı kanıtlanmıştır.

Eğer baş ağrıları bu tedavi yöntemlerine rağmen geçmemekte ısrarcıysalar, o zaman da boyun ve omuz bölgesinde ki hedef noktalara değişik enjeksiyon uygulamaları yapılarak ağrının kontrol altına alınması sağlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver