Gerilim Nedir Hakkında Bilgi

Gerilim Nedir

Gerilim anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gerilim Nedir, Gerilim Ne Anlama Gelir, Gerilim Ne Demektir, Gerilim Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gerilim ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gerilim Anlamı

Fizikte ve mühendislikte, malzemelere dışarıdan uygulanan bir kuvvetin, kalıcı bir biçim değiştirmenin ya da düzenli olmayan bir ısıtmanın etkisiyle birim alanlarında oluşan kuvvete verilen ad.

Gerilimin sembolü U veya E harfleridir, birimi ise V harfiyle gösterilen Volt tur. Genel bir pratik olarak çok fazlı sistemlerde faz arası gerilimler U, faz-nötr arası gerilimler V ile gösterilir.
Doğru akım üreteçleri (piller, aküler ve bunların gurupları) genellikle 1.5- 110 V gerilime sahiptirler.
Evlerimizde kullanılan alternatif akım enerjinin etkin gerilimi 220 V, sanayide kullanılan alternatif akımın gerilimi ise 380 V’tur. Gerilim miktarı arttıkça gerilime maruz kalan kişinin can güvenliği azalır. Yüksek gerilimlerin izolasyonu daha zordur. O yüzden pratikte kullanılabilir enerji gerilimi, alçak gerilim olarak tabir edilen ve her türlü elektrikli alıcı (cihaz) nın çalışma gerilimi olan 110-380 V arasıdır.

Ancak enerjinin uzak yerlere taşınması ve dağıtılması için de gerilimin yükseltilmesi gerekir. Türkiye’de en yüksek gerilime sahip iletim hattı ve transformatörler 380 000 V= 380 kV olup en uzun mesafeli ve en güçlü hatlardır. Uluslararası enterkonnekte sisteme bağlanan yüksek gerilim hatlarında 154 kV kullanılır.

Gerilim Nasıl Ölçülür?

Gerilim ölçümü voltmetre, potansiyometre ve osiloskop aracılığıyla yapılmaktadır. Voltmetreler Ohm yasasını kullanarak ölçüm yaparlar. Potansiyometrelerse köprü devrelerini kullanır. Katot ışını tüplü osiloskoplar düz giden elektronunun yönünü gerilim aracılığyla elektrik alan oluşturarak saptırırlar. Elektronun sapması gerilimle doğru orantılı olduğundan rahatça ölçüm yapılır

Konu ile ilgili aramalar: Gerilim Nedir Gerilim ödev ara Gerilim kelime anlamı Gerilim sözlükte ara Gerilim ansiklopedi bilgi bankası ara Gerilim ne demek Gerilim neye denir

Gerilim ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver