Gerçeküstücülük Nedir Hakkında Bilgi

Gerçeküstücülük Nedir

Gerçeküstücülük anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gerçeküstücülük Nedir, Gerçeküstücülük Ne Anlama Gelir, Gerçeküstücülük Ne Demektir, Gerçeküstücülük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gerçeküstücülük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gerçeküstücülük Anlamı

André Breton ve arkadaşları tarafından 1920′lerde Fransa’da başlatılan sanat akımı; sürrealizm. Düşünsel temelleri ve sanat anlayışı açısından Freud, Bergson, Husserl gibi düşünürlerle Rimbaud, Lautréamont gibi şairlere ve Dadacılara bağlanabilecek gerçeküstücülük, özellikle şiir ve resim alanlarında günümüzde de etkinliğini sürdüren bir akımdır. André Breton’a göre gerçeküstücülük, sözle, yazıyla ya da başka bir biçimde, düşüncenin gerçek işleyişini ortaya koymak için kullanılan saf ruh otomatizmidir. Aklın hiçbir denetlemesi, hiçbir ahlâksal ve estetik tasa olmadan düşüncenin kendini ortaya koymasıdır.

Ayrıca gerçeküstücülük, düşüncenin çıkar gözetmez oyununa, düşün sınırsız gücüne ve bugüne kadar bir yana atılmış belli çağrışım biçimlerinin üstün bir güce sahip olduklarına inanmaktadır. Gerçeküstücülük, bütün öteki ruhsal mekanizmaları kökünden yıkmaya ve yaşamın bellibaşlı sorunlarının çözülmesinde onların yerini almaya yönelir. Gerçeküstücülüğün resim sanatındaki başlıca temsilcileri Hans Arp, Max Ernst, Man Ray, Giorgio De Chirico, Joan Miro, André, Massou, Yves Tanguy, Salvador Dali, René Magritte ve Paul Delvaux’dur.

Konu ile ilgili aramalar: Gerçeküstücülük Nedir Gerçeküstücülük ödev ara Gerçeküstücülük kelime anlamı Gerçeküstücülük sözlükte ara Gerçeküstücülük ansiklopedi bilgi bankası ara Gerçeküstücülük ne demek Gerçeküstücülük neye denir

Gerçeküstücülük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver