Georgios Hatzianestis Georgios Hatzianestis Biyografisi Georgios Hatzianestis Eserleri Nelerdir?

Georgios Hatzianestis Kimdir Georgios Hatzianestis Kimdir, Hayatı Biyografisi | Hakkında

Georgios Hatzianestis Kimdir, Hayatı Biyografisi, Georgios Hatzianestis Hakkında Bilgiler, Georgios Hatzianestis Eserleri Nelerdir, Yaşamı ve Önemi

biyografi kimdir resmi

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yazıda ziyaretçilerimiz için Georgios Hatzianestis hakkında bilgilere yer verdik.

Georgios Hatzianestis Kimdir?

Georgios Hatzanestis (Yunanca: Γεώργιος Χατζανέστης; Yorgo Hacıanestis; d. 1863 – ö. 2 Aralık 1922), Yunan asker. Türkiye’de daha çok “Hacıanesti” olarak bilinir.

Kurtuluş Savaşı’nda Yunan ordusu’nun Sakarya Meydan Muharebesi’ndeki yenilgisinden sonra Mayıs 1922′de General Anastasios Papoulas’ın yerine Yunan hükümeti tarafından Küçük Asya Ordusu’nun başına başkomutan olarak atanmıştır.

4 Haziran 1922′de İzmir’e geldi. 26 Ağustos 1922′de Türk ordusu’nun başlattığı Büyük Taarruz’unun iki gün sonra görevinden istifa ederek Yunanistan’a kaçtı. Yerine General Nikolaos Trikupis getirildi. Ancak iletişim yetersizliği nedeniyle bu atama kararı General Trikopis’e ulaşamamış ve Halit Bey (Akmansü) komutasındaki 4. Kafkas Fırkasına esir düştükten sonra bu atamadan haberi olmuştur.

Altılı mahkeme’de yargılandıktan sonra 28 Kasım 1922′de aralarında Hatzianestis, Başbakan Dimitrios Gounaris, Georgios Baltatzis, Nikolaos Stratos, Nikolaos Theotokis, Petros Protopapadakis başta olmak üzere altı kişi Anadolu’daki yenilgiler (Μικρασιατική καταστροφή / Mikra Asia Katastroft) nedeniyle idama mahkûm edildi.Afyon tahkimatını denetlemesi sırasında Albay Plastiras’ı azarlayarak askerlerin önünde küçük düşürmesinin bir intikamı olarak Albay Palstiras’ın emriyle aşağılanma şekli olan sandalyeye ters oturturlarak sırtından vurularak idam edilmiştir.
İlgili aramalar: Georgios Hatzianestis Kimdir, Hayatı Biyografisi, Georgios Hatzianestis Hakkında Bilgiler, Georgios Hatzianestis Eserleri Nelerdir, Yaşamı

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver