Geometrik Seri Nedir Hakkında Bilgi

Geometrik Seri Nedir

Geometrik Seri anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Geometrik Seri Nedir, Geometrik Seri Ne Anlama Gelir, Geometrik Seri Ne Demektir, Geometrik Seri Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Geometrik Seri ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Geometrik Seri Anlamı

Geometrik dizinin terimlerinin toplam işareti altında yazılmış biçimi. İlk terimi a, ortak çarpanı r olan genel geometrik dizinin oluşturduğu geometrik seri a + ar + ar2+ … + arn-1+….’dır. Kısaca ·°n=0 arn-1 biçiminde yazılır. Geometrik serinin sonlu sayıda teriminin toplamını veren bir formül vardır. Yukarıdaki genel geometrik serinin ilk n teriminin toplamı için bu formül a(1-rn) / (1-r) biçimindedir.

Örneğin ilk terimi 2, ortak çarpanı 3 olan 2, 6, 18, … geometrik dizisinin ilk dokuz teriminin toplamı 2(1-39) / (1-3)= 19682′dir. Yakınsak sonsuz geometrik serilerin toplamının (limitinin) bulunmasında da bu formülden yararlanılır. Ortak çarpan mutlak değerce 1′den küçükse formüldeki rn terimi, n sonsuza giderken sıfıra yaklaşır. Dolayısıyla |r|1 ise sonsuz geometrik serinin limiti 1/(1-r)’dir. Örneğin 1/2n genel terimli geometrik seri için r=1/2n olduğundan

Konu ile ilgili aramalar: Geometrik Seri Nedir Geometrik Seri ödev ara Geometrik Seri kelime anlamı Geometrik Seri sözlükte ara Geometrik Seri ansiklopedi bilgi bankası ara Geometrik Seri ne demek Geometrik Seri neye denir

Geometrik Seri ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver