Geometrik Dizi Nedir Hakkında Bilgi

Geometrik Dizi Nedir

Geometrik Dizi anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Geometrik Dizi Nedir, Geometrik Dizi Ne Anlama Gelir, Geometrik Dizi Ne Demektir, Geometrik Dizi Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Geometrik Dizi ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Geometrik Dizi Anlamı

Ardışık iki teriminin bölümü hep aynı değeri veren dizi. Değişmeyen değere ortak çarpan denir. İlk terimi a1, ortak çarpanı r olan geometrik dizi a1, a2r, a3r2, a4r3, .. biçiminde tek türlü belirlenebilir. Örneğin başlangıç terimi 1, ortak çarpanı 2 olan biricik geometrik dizi 1, 2, 4, 8, …, 2n, …’dir. Geometrik dizide her terim, komşu iki terimin geometrik ortalamasıdır. Sözgelimi 2, 1, 1/2, 1/4, …, 2(1/2n), … azalan geometrik dizisinin ilk üç terimi için bu uygulanırsa 1=D2.1/2 eşitliğinin gerçeklendiği görülür.

Ortak çarpanı eksi olan geometrik dizinin terimleri ardışık olarak işaret değiştirir. Ortak çarpanı (-1, 1) aralığında olan geometrik diziler yakınsaktır. Yukarıdaki 2n genel terimli örnekte r=2 olduğundan dizi ıraksak, 2(1/2n) genel terimli örnekteyse 1/2 olduğundan yakınsak ve limiti sıfırdır.

Konu ile ilgili aramalar: Geometrik Dizi Nedir Geometrik Dizi ödev ara Geometrik Dizi kelime anlamı Geometrik Dizi sözlükte ara Geometrik Dizi ansiklopedi bilgi bankası ara Geometrik Dizi ne demek Geometrik Dizi neye denir

Geometrik Dizi ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver