Geniz Akıntısı Nasıl Olur, Geniz Akıntısı Neden Olur, Geniz Akıntısı Nedeni

geniz akıntısı sebepleri, geniz akıntısına ne yol açar, geniz akıntısının nedenleri nelerdir, geniz akıntısının sebepleri

Geniz akıntısının nedenleri

Sinüslerde üretilen mukusun mütenevvi iç ve dış faktörlerden ötürü normalin üstünde salgılanması ve buna bağlı olarak akıntının burundan değilde geniz yolu ile boşaltılması geniz akıntısı olarak tanımlanmaktadır. Yapışkan bir sıvı halde olan mukusun normalinden fazla olarak üretilmesi bu özelliğini kaybetmesine ve su gibi genizden boğaza akmasına neden olur. İşte tam bu noktada geniz akıntısı dediğimiz bu şikayet ortaya çıkarak hastalara çeşitli sıkıntılar yaşatır.

Sponsorlu Bağlantılar

Geniz akıntısının nedeni

Geniz akıntısı yaşayanlarda balgam, boğazda dolgunluk hissi, sürekli öksürme arzusu, burun akıntısı, sabahları boğazda gıcık, boğazı temizlemek için tıksırık gibi belirtiler gözlenir. Bu şikayetlere yol açan nedenler ise üst solunum yolu enfeksiyonları, alerjen etkenlerin husule getirdiği alerjiler ve buruna kaçan yabancı cisimler gibi hususlardır. Geniz akıntısının nedenleri olan ve bu şikayetlere yol açan faktörlerin yanı sıra aşırı miktarda sümük salgısı olması da yer alır.

Geniz akıntısına sebep olan bu faktörleri biraz daha açacak olursak boğaza toz, duman kaçması, inek sütü gibi sütü içilebilir hayvanların sütüne karşı alerji olması, kuru havalı bir ortamda yaşanması, sigara içilmesi gibi sebeplerde yer almaktadır. Ayrıca alkol ve kafein kullanımı, nezle, grip ve sinüzit gibi üst solunum yolu enfeksiyonları, hamilelik ve doğum kontrol hapları da geniz akıntısının nedenleri olmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver