Geniz Akıntısı, Geniz Akıntısı İçin Ne Yapılmalı, Geniz Akıntısı Nasıl Geçer

geniz akıntısı nasıl geçirilir, geniz akıntısı tedavi yolları, geniz akıntısı tedavi yöntemleri, geniz akıntısına ne iyi gelir

Geniz akıntısı tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Boğazda gıcıklanma, sık sık sümkürme isteği, ağzın kokması ve öksürük gibi şikayetlerle doktora başvuran kişilerin çoğunda geniz akıntısına rastlanmaktadır. Son yıllarda toplumumuzun sıkça şikayet ettiği sağlık problemleri arasında yer alan geniz akıntısı nasıl tedavi edilir, sizlere bunlardan bahsedeceğiz.

Sinüslerden ve boğazdan kaynaklanan geniz akıntısı, genizden boğaza inen yapışkan kıvamında bir akıntıdır. Bu akıntı az öncede bahsettiğimiz gibi boğaza gıcıklık verir, sürekli sümkürme ihtiyacı gerektirir, ağız kokusu yapar, mide rahatsızlıklarına neden olur ve kişiyi gece gündüz rahatsız eder.

Geniz akıntısı tozlu ortamlarda daha da artar. Kuru hava şartları, sigara kullanımı, alkol ve kafein alımı geniz akıntısını arttıran diğer sebepler arasında iken; süt ürünlerinin de geniz akıntısına neden olduğu uzmanlar tarafından söylenmektedir.

 

Geniz akıntısının tedavisi

 

  • Geniz akıntısını geçirmek için bol bol sıvı tüketmelisiniz. Bilhassa sabahları çayı sıcak sıcak içmeniz solunum yollarının açılmasına yardımcı olacaktır.
  • Burnunuzu her gün evde hazırladığınız tuzlu su ile yıkayın. Bunu düzenli olarak yaptığınız zaman, genizleriniz açılacak ve akıntıyı önlemiş olacaksınız. Bir litre kaynamış suya bir tatlı kaşığı tuz ve karbonat ekleyerek su ılıdıktan sonra burnunuza çekin.
  • Geniz akıntısı sinüslerden ve boğazdan kaynaklanır.Eğer sizin geniz akıntınız sinüslerden kaynaklanıyorsa, KBB uzmanına başvurmalısınız.
  • Plaza veya rezidans yaşamınız varsa burun nemlendirici kremlerden kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver