Gençlerde Aşırı Tüylenme Neden Olur?

Gençlerde ve yetişkinlerde aşırı tüylenme neden olur?

Aşırı tüylenme, hirsutism ya da hipertrilcozis olarak bilinmektedir. Bazı kalıtsal eğilimler burada söz konusu olabilir, özellikle kadın ve çocuklarda bu böyledir.

Sponsorlu Bağlantılar

Aşırı tüylenme, kadınlarda kollarda ve yüzde görülmezse, çoğunlukla bir üzüntü kaynağı değildir.

Bu durum ilk farkedildiğinde, çocuğun bir endokrin (iç salgı sistemi) hastalıklar uzmanına muayene ettirilmesi gerekebilir. Bazen hafif bir hormon dengesizliği görülebilir ve psikolojik bir tedirginlik yaratmadan bu durum düzeltilebilir. Aşırı tüylenme ve hormonal dengesizliğin başka bedensel belirtilerini ortaya çıkaran karışık hormon bozuklukları vardır. Tedavi bunu iyileştirdiği gibi, estetik görünümü de düzeltir.

Günümüzde tüyleri çıkartan, ağda, epilasyon, traş etme, lazer epilasyon gibi çeşitli yöntemler vardır. Kimyasal maddelerle tüyleri giderme yöntemleri de vardır ki, deriyi tahriş edebilecekleri için dikkatle uygulanmaları gerekir.

Tüyleri güvenilir yöntemlerle beyazlaştırmak da estetik bakımdan huzursuzluğu giderebilir. Pahalı olduğu kadar da zararlı, ciddiyetten uzak ilaç ve kimyasal maddelerden kaçının. Ayrıca internet üzerinden satılan şişirilmiş reklamlarına rağmen kaynağı belirsiz ve hiçbir işe yaramayan sahte tüy dökücülere karşı çok dikkatli olun. Aksi halde hem paranızdan hem de sağlığınızdan olabilirsiniz. Doktora danışmadan hiç bir madde kullanmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver