Gemi İnşaatı Mühendisi ne iş yapar, nasıl olunur, ne kadar maaş alır 2013-2014

Etiketler: Gemi İnşaatı Mühendisi, Gemi İnşaatı Mühendisi hakkında, Gemi İnşaatı Mühendisi ile ilgili bilgi, Gemi İnşaatı Mühendisi mesleği, Gemi İnşaatı Mühendisi nasıl olunur, Gemi İnşaatı Mühendisi olmak için, Gemi İnşaatı Mühendisi olmak için hangi okulu okumalı, Gemi İnşaatı Mühendisi özellikleri, Gemi İnşaatı Mühendisi ne yapar, meslek, meslek eğitimi, meslek okulları, meslek okulu, meslek yüksek okulu, meslek yüksek okulları, sağlık meslek liseleri, sağlık meslek lisesi, meslek liseleri, meslek lisesi, ticaret meslek lisesi, kız meslek liseleri, kız meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, anadolu meslek liseleri,

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Görevleri
İnşa edilecek, yenileştirilecek veya onarımı yapılacak gemiler için uluslararası kurallara uygun plan ve projeler hazırlar, İnşa edilecek gemide kullanılacak olan makine, teçhizat ve malzemelerin seçimini yapar, dayanıklılığı ve diğer özellikleriyle ilgili gerekli mühendislik hesaplarını çıkarır, İstenilen ölçü ve şekillerde gemilerin yapımını, her türlü bakım ve onarım işlerinin yürütülmesini sağlar, Gemilerin inşa edilmesi ve işletilmesi ile birlikte gemi makine ve yardımcı makinelerinin dizaynını yapar.

Sponsorlu Bağlantılar

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Kullanılan Malzemeler
Çizim aletleri, çizim masası ve çeşitli büro malzemeleri, Ölçü ve kontrol aletleri, Bilgisayarlar ve hesap makineleri, çeşitli gemi projeleri, deniz ve gemi alanında uluslararası kural ve uygulamalarla ilgili çeşitli doküman ve kitaplar.

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Özellikleri
Gemi inşaatı mühendisi olmak isteyenlerin; Üstün bir genel yeteneğe sahip, Sayısal düşünme gücü olan, Göz-el koordinasyonuna sahip, Şekil ve uzay ilişkilerini algılayabilen, Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneğine sahip, Fen ve matematik derslerine ilgili, Öğrenmeye meraklı ve yaratıcı kimseler olmaları gerekir.

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Okulu
Bu mesleğin eğitimi İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi Gemi İnşaatı Mühendisliği programında verilmekte iken bu bölüme artık öğrenci alınmaması nedeniyle, D- Meslek Eğitimi bölümünde bulunan bilgiler “Gemi İnşaatı Mühendisi” bölümü eğitiminin verildiği zamandaki araştırılan bilgileri kapsamaktadır.

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Okulu Kaç Yıllıktır
Eğitim süresi 4 yıldır.

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Diploma
Eğitimini başarı ile tamamlayanlara “Gemi İnşaatı Mühendisliği ,Gemi İnşaatı Mühendisliği ” lisans diploması ve ” Gemi İnşaatı Mühendisi ” unvanı verilir.

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Çalışma Alanları
Gemi inşaatı mühendisleri; Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Bakanlığı, Türkiye Denizcilik İşletmeleri gibi Kamu Kuruluşlarında; resmi ve özel tersanelerde, deniz taşımacılığı yapan özel kuruluşlarda, class (Loyd) kuruluşlarında (açıklama ek bilgilerde), gemi makineleri imal eden fabrikalarda makinelerin alım – satımını yapan ticarethanelerde, mühendislik bürolarında çalışabilmektedirler. Türkiye’de denizcilik sektörünün, bugünkü yapısı itibariyle, büyük ölçüde nitelikli işgücü ihtiyacı olduğu görülmektedir. Meslekteki iş çeşitliliği ve denizcilik sektörünün yapısı göz önünde bulundurulduğunda gemi inşaatı mühendislerinin iş bulma olanağı oldukça fazladır. “Gemi İnşaatı Mühendisliği” bölümü mezunlarından Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans Programını veya Milli Eğitim Bakanlığı Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) işbirliği ile açılan / açılacak Pedagojik Formasyon Programını başarı ile tamamlayanlar, lise ve dengi okullarda Gemi İnşa Öğretmeni olarak çalışabilirler.

 

Gemi İnşaatı Mühendisi Mslkte İlerleme
Lisans eğitiminden sonra yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyer yapılabilir ayrıca üniversitelerde, araştırma görevlisi, yrd. doçent, doçent ve profesör olarak görev yapabilirler. Gemi inşaatı mühendisleri, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda yönetim kademelerine yükselebilirler.


Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver