Gelgit Nedir Hakkında Bilgi

Gelgit Nedir

Gelgit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gelgit Nedir, Gelgit Ne Anlama Gelir, Gelgit Ne Demektir, Gelgit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gelgit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gelgit Anlamı

Ay ve Güneş’in kütle çekim kuvvetlerinin yer yuvarı üzerindeki etkisi nedeniyle denizlerde özellikle de ana denizlerde su düzeyinin alçalması, kabarması olayına verilen ad. Alçalma-kabarma olarak da bilinir.

Gelgit olayının şiddeti Ay’ın ve Güneş’in konumuna göre değişir. Güneş ve Ay’ın çekimleri üst üste geldiği zaman gelgit şiddetlenir. Dolunay ve yeni ay dönemleri de gelgitin şiddetinin arttığı zamanlardır. Gelgitin şiddeti denizin büyüklüğü ve derinliğiyle de ilgilidir. Gelgitin en çok etkilediği yeryüzü suları büyük ve derin okyanuslardır.

Konu ile ilgili aramalar: Gelgit Nedir Gelgit ödev ara Gelgit kelime anlamı Gelgit sözlükte ara Gelgit ansiklopedi bilgi bankası ara Gelgit ne demek Gelgit neye denir

Gelgit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver