GELGİT (MED-CEZİR), GELGİTİN OLUŞUMU VE GELGİTİN SONUÇLARI Konu Anlatımı Kısa Ders Notları Özet

GELGİT (MED-CEZİR), GELGİTİN OLUŞUMU VE GELGİTİN SONUÇLARI (COĞRAFYA KONU ANLATIM)

 

Gel – Git (Med – Cezir) Oluşumu

Sponsorlu Bağlantılar

 

Özellikle, Ay’ın ve Güneş’in çekim gücü tesiriyle okyanuslarda görülen alçalma – yükselme hareketleridir. Ay, Dünya’ya Güneş’ten daha yakın olduğu için, gel – git oluşumundaki etkisi daha fazladır. Ay ve Güneş aynı doğrultuda oldukları zaman çekim güçleri birbirine eklenir ve kabarma daha fazla olur. Buna Büyük Gel-git denir

 

Ay ve Güneş birbirlerine dik doğrultuda oldukları zamanlarda çekim güçleri birbirini zayıflatır ve kabarma daha az olur Buna da Küçük Gel-Git denir.

 

Suların kabarma ve çekilme düzeyleri arasındaki dikey yükselti (bilgi yelpazesi.net) farkına gel – git genliği denir. İç denizlerde genlik az iken (30 – 80 cm), kıyı denizlerde fazladır. (8 – 20 m)

 

Türkiye’nin çevresindeki denizler iç deniz olduğu için gel – git genliği azdır. Bu nedenle, ülkemiz kıyılarında gel – git’in etkisi hissedilmez.

 

 

Gel – Git’ etkisi sonucunda;

 

Akarsu ağızlarında delta oluşumu engellenir.

 

Akarsu vadilerinin ağızlarının tıkanması önlenir.

 

Kıyı kirlenmesi önlenir.

 

Haliçler oluşur. Deniz yükseldiği zaman akarsuların ağız kısımlarına sokulur ve haliç şekli meydana gelir. Bu çeşit kıyılara estuar (haliç tipi) kıyılar denir.

 

Watt kıyıları oluşur. Deniz, belli aralıklarla alçalıp yükselince kıyı çizgisi değişir. Deniz alçalınca ortaya çıkan, deniz yükselince ortadan kalkan bu kıyılara watt kıyıları denir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver