Gelenek Nedir Hakkında Bilgi

Gelenek Nedir

Gelenek anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gelenek Nedir, Gelenek Ne Anlama Gelir, Gelenek Ne Demektir, Gelenek Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gelenek ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gelenek Anlamı

Bir toplumda, eskiden kalmış olmaları dolayısıyla saygın tutulup kuşaktan kuşağa iletilen kültürel klar, alışkanlıklar, bilgi ve davranışlara verilen ad. Âdet ya da anane de denir. Gelenekler bireylere ortak bir davranış kalıbı sunarak, toplumun üyeleri arasında ortak bir ruh yaratır, sağlam bir bağ kurulmasını ve dolayısıyla da toplumun sürekliliğini sağlar.

Toplumu oluşturan bireyler, gelenekler sayesinde nasıl davranacaklarını bilir. Çok yavaş değişen bir yapıya sahip olan geleneklerin uygulamalarında katı ve kesin kurallar yoktur. Bir başka deyişle, geleneklerin yaptırımları töreler kadar ağır değildir. Geleneklere uygun davranmayan bir birey, çoğu kez yalnızca ayıplanır. Geleneklere örnek olarak; evlenirken düğün yapmak, bayramlarda temiz giyinmek, yaşlılara adıyla hitap etmemek, yola giden bir kişinin arkasından su dökmek, büyüklere yer vermek, askere giden bir kişiyi uğurlamak gibi toplumsal davranışlar gösterilebilir. Ayrıca ülkemizde kapıya nal, sarımsak ya da kaplumbağa asmak, kurşun döktürmek ve nazardan korunmak amacıyla konuşma sırasında tahtaya vurmak gibi çok eski dönemlerden, Şamanizm dininden kalma eski gelenekler hâlâ yaşamaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Gelenek Nedir Gelenek ödev ara Gelenek kelime anlamı Gelenek sözlükte ara Gelenek ansiklopedi bilgi bankası ara Gelenek ne demek Gelenek neye denir

Gelenek ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver