Gediz Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir Hakkında Bilgi

Gediz Irmağı Nedir Nerededir Ve Uzunluğu Kaç Metredir

Gediz Irmağı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gediz Irmağı Nedir, Gediz Irmağı Ne Anlama Gelir, Gediz Irmağı Ne Demektir, Gediz Irmağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gediz Irmağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gediz Irmağı Anlamı

Ege Bölgesi’nde Büyük Menderes’ten sonra ikinci önemli ırmak. Gediz, İçbatı Anadolu’da, Murat ve Şaphane Dağları yöresinden doğar. Genellikle batıya akarak Salihli kuzeyinde kendi adını taşıyan ovaya girer. Tarihsel Sard’dan (Lidya’nın başkenti) ve Manisa yakınından geçer ve Foça’nın güneyinde İzmir Körfezi’nin dış kısmına dökülür. Eskiden körfezin daha sığ olan iç kısmına karışırdı. 1886′da yatağı değiştirilmiş ve bugünkü yere akması sağlanmıştır. Başlıca kolları Akhisar ve Nif çaylarıdır. Uzunluğu 401 km.

Konu ile ilgili aramalar: Gediz Irmağı Nedir Gediz Irmağı ödev ara Gediz Irmağı kelime anlamı Gediz Irmağı sözlükte ara Gediz Irmağı ansiklopedi bilgi bankası ara Gediz Irmağı ne demek Gediz Irmağı neye denir

Gediz Irmağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver