Gedikpaşa Tiyatrosu Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Gedikpaşa Tiyatrosu Nedir Nerededir

Gedikpaşa Tiyatrosu anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gedikpaşa Tiyatrosu Nedir, Gedikpaşa Tiyatrosu Ne Anlama Gelir, Gedikpaşa Tiyatrosu Ne Demektir, Gedikpaşa Tiyatrosu Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gedikpaşa Tiyatrosu ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gedikpaşa Tiyatrosu Anlamı

İstanbul’da Gedikpaşa semtinde açılmış tiyatro binası ve bu binada ilk sürekli Türkçe oyunları oynayan tiyatro topluluğu. 19. yüzyılda, Tiflis’ten İstanbul’a gelen Soulié tarafından bir cambazhane olarak açıldı. 1863 yılı Ramazan ayında, Ohannes Kasparyan, kendi yönettiği Aramyan adlı tiyatro topluluğunun gösterileri için, binada bazı değişiklikler yaptırdı. Tiyatroda oynanan ilk Türkçe oyun, Garabet Papazyan’ın Ermeniceden çevirdiği “Caesar Borgia” idi. Bu oyunun elde ettiği başarı üzerine, Güllü Agop ve arkadaşları, Osmanlı Tiyatrosu adı altında, binada sürekli gösterilere başladılar.

1873 yılında, tiyatronun sanat yönetimini elinde tutacak bir edebî kurul oluşturuldu. Namık Kemal’in “Vatan yahut Silistre”si ve Ahmet Vefik Paşa’nın Molière’den uyarladığı komedilerin çoğu burada oynandı. Tiyatroda oynanan son oyun, Ahmet Mithat’ın “Çerkez Özdenleri” adlı yapıtı oldu. Osmanlı İmparatorluğu’nda yaşayan azınlıkların arasını açmak ve böylece devletin temellerini sarsmakla suçlanan oyun yüzünden, Gedikpaşa Tiyatrosu, saraydan emir alan 400 belediye çavuşu tarafından bir gece içinde yıkıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Gedikpaşa Tiyatrosu Nedir Gedikpaşa Tiyatrosu ödev ara Gedikpaşa Tiyatrosu kelime anlamı Gedikpaşa Tiyatrosu sözlükte ara Gedikpaşa Tiyatrosu ansiklopedi bilgi bankası ara Gedikpaşa Tiyatrosu ne demek Gedikpaşa Tiyatrosu neye denir

Gedikpaşa Tiyatrosu ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver