Geçmeyen Hıçkırığın Nedeni Nedir, Geçmeyen Hıçkırık, Geçmeyen Hıçkırık Nedeni

geçmeyen hıçkırık nedeni nedir, hıçkırık neden olur, hıçkırık nedenleri, hıçkırık nedenleri nelerdir

Geçmeyen hıçkırık nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Geçmeyen hıçkırık çoğu kişiyi korkuya sevk eder. Normalden uzun süren hıçkırık, türlü türlü endişelerin akla gelmesine neden olur. Peki geçmeyen hıçkırık ciddi bir sorun mudur? Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Gastroenteroloji uzmanı Doç. Dr. Eser Vardareli, bu konuda bizleri aydınlatıyor.

Hıçkırık, karın ve göğüs boşluğunda yer alan diyaframın bir kısmının kasılması ile ortaya çıkar. Hıçkırık sesi ise, bu kasılmadan dolayı ses tellerinin ani ve sert bir şekilde kapanması sonucu gırtlakta meydana gelen özel bir sestir. Vardareli, geçmeyen hıçkırığın ciddi bir sorun olduğuna ve önemsenmesine dikkat çekiyor. Eğer ki hıçkırık 48 saatten fazla sürmüş ise, muhakkak hekime başvurulmalıdır. Çünkü uzun süren hıçkırığın sebebi sindirim sistemi, metabolik hastalıklar, akciğer hastalıkları, kalp hastalıkları ve merkezi sinir sistemi hastalıkları olabilir.

Doç. Dr. Eser Vardareli, geçmeyen hıçkırık nedenleri için, ” Akciğer ve beyin tümörü ile kalp zarında enfeksiyon oluşması, beyin damarlarında tıkanma, sinir sistemi bölümünü etkileyen tümör gelişimi, reflü, gastrit, ülser, apandisit, bağırsak tıkanıklığı, inflamatuar bağırsak hastalığı, safra kesesi iltihabı ve karaciğer apseleri meydana gelmiş olabilir. Bu nedenle inatçı hıçkırık nedenleri muhakkak araştırılmalı ve tedavi uygulanmalıdır” dedi. Ayrıca uzun süren hıçkırık nedenleri psikolojikte olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver