Gece Terleme Nedenleri, Gece Uykuda Terleme Nedenleri, Gece Uykuda Terlemenin Nedenleri

uykuda aşırı terleme, uykuda aşırı terleme nedenleri, uykuda terleme, uykuda terleme nedenleri nedir

Uykuda terleme nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Geceleri uyurken terlemek oldukça rahatsız edici bir durum olmasının yanı sıra, birde uykunuzu böler ve uyku sorunlarına yol açar. Çoğu kişi geceleri aşırı terlediği için uyumakta zorluk çekerek stresli bir yaşam sürer. Ardından daha başka sağlık sorunları da yakanızı bırakmaz. Bu nedenle, gece uykuda terleme nedenleri araştırılmalı ve tedavi uygulanmalıdır.

 

Uykuda aşırı terleme nedenleri

 

Gece terlemeleri çoğu kişinin şikayet ettiği sorunlardan biridir. Bazıları terlemeden dolayı uyanırken, bazıları da terlediğini hiç hissetmez. Terlediğini fark eden kişiler gece uyanarak üst baş ve yastık kılıfını değiştirmek zorunda kalırlar. Fark etmeyenler ise terli terli uyumaya devam eder ve çoğu kişi terli uyumaktan dolayı üşütüp hastalanır.

Geceleri aşırı terlemeden dolayı vücut su kaybına uğrar. Bu nedenle çoğu kişi sabahları bitkin ve yorgun bir şekilde uyanır.

Gece terlemesine neden olan en önemli faktör, genetik faktörlerdir. Hafif ve  şiddetli olarak görülen gece terlemeleri daha çok diyabet olan, tiroid sorunları yaşayan, ateşli hastalıklarda, epilepsi, felç, uyku apnesi sorunu yaşayan, hamile ve bazı nörolojik rahatsızlıkları olan kişilerde sıkça meydana gelir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver