Gece Karanlıkta Uyumayı Tercih Edin, Gece Uykusu, Gece Uyurken Lambaların Kapalı Olmasının Faydaları

uyku düzensizlikleri, , ,

Gece karanlık’ta uyumak daha sağlıklı

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Gece uyurken, ışıkların kapanmış olmasına dikkat etmeli, vede ışıkların kapanmış olmasını sağlamalısınız. Neden diye soruyorsanız? Nedeni en sağlıklı bir gece uykusu için ışıkların kapalı olması. Çocuğunuz karanlıktan korkuyorsa ve yatarken ışığın kapanmasını istemiyorsa, “Ne olacak canım, ışıklar açık uyusun” demeyin. Çünkü vücudun biyolojik saatini koruyup, doğal ritmini ayarlayan melatonin hormonu, ancak gece siz uyuduğunuz saatlerde ve karanlıkta salgılanabiliyor. Melatonin, kişiyi çeşitli hastalıklara karşı korumasının yanı sıra; kansere karşı da kalkan görevi görüyor. Buyrun yazının devamı için aşağıya inin…

 

 

Memorial Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Uzman Doktor Abdullah Özkardeş, melatoninin bağışıklık ve sinir sistemini olumlu etkileyerek yaşam süresini artırdığına, yaşlanma bulgularını azalttığına ve depresyonu önlediğine dikkat çekiyor.

Bu nedenle, vücudun düzenli ve yeterli miktarda melatonin salgılaması için, eğer mutlaka ışık gerekiyorsa, gece lambalarının solgun kırmızı ışık vermesini tecih edin. Televizyon karşısında uyumayın. Düzenli ve yeterli bir uyku düzeni oluşturun. Aynı saatlerde yatıp kalkmaya özen gösterin.

 

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver