Geç Doğan Bebek

Geç Doğan Bebek

Bir bebek, normaldan uzun süren gebelik döneminden sonra fazla gelişim belirtileriyle doğarsa, o zaman geç doğan bebekten söz edilir.

geç doğum nedir miadını geçmiş bebek
42 haftalık bir gebelik süresinden (294 günlük gebelik süresi, son âdet kanamasının birinci gününden itibaren saptanır) sonra doğan bebek için, ‘geç doğmuş – post term’ deyimi kullanılır. Genellikle tek bir olayda zaman aşımını tam olarak saptamak güçtür ve saptansa bile hatalı olabilir. Geç doğan bebekte tehlikeli bir durumun olup olmadığı hususunda, dıştan görülebilen aşırı olgunluk belirtilerinin derecesi önemli rol oynar.

Sponsorlu Bağlantılar

Bütün bebeklerin %5-10’u geç doğar. Bu bebeklerde görülen dış belirtiler şunlardır:

– Yaşlı bir genel görünüş (yaşlılarda olduğu gibi),

– Zayıflamış insanlarmkini andıran kırışık cilt, ince yağ tabakası,

– Soluk cilt rengi,

– Kuru, parşömene benzer, çatlak cilt yapısı,

– İnce tüy noksanlığı,

– Uzun saç,

– Parmak uçlarını çok aşan tırnaklar.

Daha ileri safhada:

– Göbek kordonunun rengi ye-şil-sarı renk alır,

– Bebeğin tükürüğü cildi kaplar,

– Uzun el ve ayak tırnakları sarımsı bir renk alır.

Geç Doğumun Nedeni: Geç doğan bebekte görülen aşırı olgunlaşma belirtileri, plasentanın bebeğe gerekli oksijen ve besin maddelerini yeteri derecede yetiştirememesinden oluşur. Plasentanın bu yetersiz çalışması, gebelik süresinin normal doğum süresinin aşılması sırasında belli olur.

Erken doğan bebekler ve yetersiz beslenmiş olarak doğan bebekler gibi, geç doğan bebekler de ‘riziko bebekler’ sınıfına dahildir. Bu bebeklerin de solunum bozukluklarına ve oksijen yetersizliğinin doğuracağı tehlikelere eğilimleri vardır. Bu nedenle, geç doğmuş bebeklerin de dikkatli ve özenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Eğer bebek, yaşamının ilk günlerini normal geçirirse, gelişmesini kendiliğinden tamamlar. Gelişmede muhtemelen ortaya çıkacak sakıncalar göz önünde tutularak, sürekli bakım muayenelerini erkenden ele almak gerekmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver