Gebelikten Korunma

GEBELİKTEN KORUNMA

Hamile kalmayı önlemek için alınan önleme korunma denir. Erkekler için doğum kontrol hapı henüz bulunamamıştır. Fakat bunun için de hala çalışılmaktadır. Bazı çalışmaları küçük ve sıcak torbacıklar yöntemiyle sürdürüyorlar. Bu torbacıkların, erkek yumurtalarının üstüne takılması öngörülüyor. Böylece sağlanan ısının erkekte geçici olarak kısırlık oluşturması öngörülüyor. Erkek spermi ancak normal vücut ısısının altında bir ısıda üretkenliğini sürdürebilir. Japonlar da bu nedenle erkeğin yumurta torbasını sıcak bir torbaya koymakla amaca ulaşmayı düşünmektedirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Bu yöntem kesinlik kazanana kadar çiftler diyafram, tohum öldürücü fitiller, kremler, köpük müstahzarları, spiral, rahim kapakçığı, doğum kontrol hapı ve ısı metodlarını uygulamaktaydılar. Tüm bu önlemlerin hemen hepsi de bir kadın sorunu olarak ele alınmaktaydı.

Strilizasyon dışında, erkeğin tek korunma önlemi prezervatif idi. Bundan 300 yıl önce yaşayan madam Sevigne, prezervatifi, “Doğum tehlikesine karşı örümcek ağı gibi zayıf, aşka karşı zırh gibi sağlam” diye tarif ediyordu.

Elbet şimdi durum çok daha farklı. Parisliler artık özellikle AİDS korkusunun güncel olduğu zamanımızda prezervatifi tehlikeye karşı bir zırh gibi görüyorlar. Ayrıca insanın nefesi kadar ince ve hemen hiç hissedilemeyen prezervatifler de yapılmaktadır. Satışı da çok kolaylaştırılmıştır. Eczanelerde, süpermarketlerde, kozmetik ürünler mağazalarında ve bir çok yerde kolayca bulunmaktadır. Avrupa’da bazı şehirlerde sırf prezervatif satan dükkanlar bile bulunmaktadır. Bu dükkanlarda çeşitli şekil ve boylarda 200’den fazla türde prezervatif satılmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar:

İlgili aramalar: gebelikten korunma, hamilelikten korunma

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver