Gebelikte Sigara İçmek, Gebelikte Sigara İçmek Bebeğe Zararlı Mı, Gebelikte Sigara İçmenin Zararları

gebelikte sigara içmenin zararları nelerdir, gebelikte sigara kullanımı, gebelikte sigara kullanımı zararları, gebelikte sigara kullanmanın zararları nelerdir

Hamilelikte sigara içmenin bebeğe zararları

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Sigara her türlü zararını göstermeye devam ediyor. Sigara kullananların hem kendileri hemde çevresi olumsuz etkileniyor. Özellikle gebelikte sigara kullanan kadınlar kendileri ile birlikte bebeklerini de büyük tehlikeye atıyorlar. Hamilelikte sigara kullanımı bebeğin sağlığını ciddi derecede olumsuz etkiliyor.

 

Hamilelikte sigara içmek, bebeğin kalp hastalığına yakalanmasına sebep olmaktadır. Gebelik döneminde sigara kullanan anne adayları doğacak bebeklerinin kalplerinde hasara neden oluyor. Sigara içmeyen bir annenin bebeğine göre hamilelikte sigara kullanan annenin bebeği 2 kat fazla zarar görüyor.

Özellikle gebelik döneminde kilolu olan annelerin hem düşük yapma riskleri var hemde bebeklerini meydana gelecek kalp hasarları çok daha fazla. Sigara kullanan annelerin bebeklerinde aynı zamanda kolesterol dengesizliği de oluşabiliyor. İyi ve kötü kolesterol değerlerinde düzensizlik oluşma ihtimalide yüksek.

Groningen Üniversitesi lider araştırmacısı Dr. Maria Bakker gebelikte sigara içmenin zararlarını araştırarak şöyle bir açıklamada bulundu: “Kadınlar sağlıklı bir çocuk istiyorsa sigaradan uzaklaşmalılar. Hamile kalmak isteyen kilolu kadınlar bu duruma daha çok dikkat etmeliler.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver