Gebelikte Sakıncalı Hareketler, Gebelikte Yapılmaması Gerekenler, Hamilelikte Hangi Hareketler Sakıncalı

hamilelikte sakıncalı hareketler, hamilelikte yapılmaması gerekenler, ,

Hamilelikte sakıncalı hareketler nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Uzun, sancılı ve oldukça da sıkıntılı geçen gebelik döneminde anne adayları atmış oldukları her adımın sonucunu uzun uzun düşünmeli ve gebeliklerini kötü etkileyecek olan hareketlerden sakınmaları gerekir. Anne adaylarını bu konuda bilinçlendirmek için gebelikte sakıncalı olan hareketlerden bahsetmek istiyoruz. İşte hamilelik döneminde sakıncalı olan, uzak durulması gereken hareketler;

 

Karın bölgenize alacağınız darbe gebeliğinizi ciddi derecede sıkıntıya düşüreceği için, travmaya yol açacak olan sporlardan (buz hokeyi, boks, futbol, basketbol vb) uzak durmalısınız. Ayrıca anne adaylarına binicilik, su kayağı yapma, dağcılık ve ağırlık kaldırma gibi aktiviteler de yasaktır. En önemlilerinden bir tanesi de yüzerken su altına dalmaktır. Bu davranış basınçtan dolayı oldukça tehlikelidir.

Gebelik döneminde düzenli egzersiz yapmak hem gebelik döneminin kolay atlatılmasını sağlayacak hem de doğumun kolay geçmesini. Ancak egzersiz yaparken yüksek yerleri tercih etmemelisiniz. metre üzerindeki yükseklikte yapılan egzersiz hipoksiye dolayısıyla anne ve bebek için oldukça sakıncalıdır. Ayrıca deniz seviyesinde yaşam sürenlerin bu yüksekliğin altında egzersiz yapmaları önerilir.

Sıcak ve nemli ortamlarda da egzersiz yapmamalısınız. Vücut ısınızın son derece önemli olduğunu unutmayın. Sıcak ve nemli ortamlarda egzersiz yaparsanız vücut ısınız yükselecek ve hipertermi nöral tüp defektleri ve teratogenezle korelasyon gibi riskler ortaya çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver