Gebelikte Mide Yanmasına Çözüm, Gebelikte Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler, Gebelikte Mide Yanmasına Ne İyi Gelir

gebelikte mide yanmasının tedavisi, hamilelikte mide yanması nasıl geçer, hamilelikte mide yanması nasıl giderilir, hamilelikte mide yanması nasıl önlenir

Hamilelikte mide yanması nasıl önlenir?

Gebelik döneminde kadınlar mütenevvi sıkıntılar yaşamakta ve bu sıkıntılar arasında en çok da mide yanmasından yakınmaktadırlar. Özellikle de yatar pozisyonda iken ortaya çıkan mide yanması ekseri gebeliğin 5. ayından itibaren görülmektedir. Bunun sebebi ise büyüyen rahmin mideye mekanik bir baskı uygulamasıdır. Gebeliğin ilerleyen dönemlerinde bilhassa son 3 ayında mide yanması şikayeti daha da artmış olur. Peki buna çözüm nedir? İşte gebelikte mide yanmasını önlemenin yolları.

Sponsorlu Bağlantılar

Hamilelikte mide yanmasına çözüm

Hamileliğin 5. ayından itibaren başlayan ve son 3 ayında da ciddi anlada şiddetlenen mide yanması gebe kadının yattığı pozisyona oranla, oturduğu pozisyonlarda daha az şikayete sebep olur. Bu sebeple anne adayları uzanmak, dinlenmek ve uyumak istediklerinde mide yanması şikayeti ile karşılacaklarını düşündüklerinden bir sıkıntı içine girerler. Uzmanlarımızın gebelikte mide yanmasını önlemek için önerileri ise az ve sık yemek yemekten geçer.

Gebelikte ide yanması şikayeteri yaşamamak ve yaşanılan mide yanması şikayetinin tedavisi için günde 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde düzenli bir beslenme gerekir. Ayırca gazlı ve astli içeceklerden uzak durmak, yağlı yiyecekleri tüketmemek, kahve ve çikolatadan uzak durmakta bu öneriler arasındadır. Ara öğünlerde sıcak meyve salataları tüketilmelidir.

Hamilelikte mide yanmasını önlemek için tüketilmemesi gerekenler

 • Baharatlı, aşırı yağlı, kızartma yemekler
 • Salam, sucuk gibi tam pişmemiş baharatlı etler
 • Çiğ sebzeler
 • Alkol, kahve ve çikolata
 • Portakal, greyfurt gibi meyve suları, gazlı içecekler, domates suyu ve salça gibi besinler
 •  

  Bu besinlerin tüketimi hamilelikte mide yanmasını tetikler. Ayrıca geç saatlerde yemek yemek, sakinleştiriciler, nefes açıcı bazı ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, aspirin ve benzeri ağrı kesicilerde gebelikte mide yanmasını tetiklemektedir. Uzmanlar yatmada önce bir bardak ılık su içilmesini ve yastığında 10 cm yükseltilmesini önermekteler.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Cevap Ver