Gebelikte Mide Eşkimesi, Mide Ağrısı, Mide Ekşimesi

mide ekşimesi nedenleri, mide ekşimesi nedir, mide ekşimesi tedavisi, mide ekşimesi ve yanması

Mide ekşimesi ve yanması neden olur? Nasıl tedavi edilir?

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Mide ekşimesi, insanın midesinde yanma hissiy ile beraber ekşime hissi oluşturan ve bir çok sebepten oluşabilen bir rahatsızlıktır. Mide ekşimesi genelde, bayat besin ve yemeklerden oluşabilmektedir. Fakat farklı sebeplerdende olabilir. Hamile kadınlarda sıkça görülen bir sorundur mide ekşimesi. Fakat hamilelerde tamamen gebelikten kaynaklanan bir sorundur.

Mide Ekşimesi Nedenleri Nelerdir

Mide ekşimesinin en önemli sebepleri yanlış yemek alışkanlığı olan, fazla yemek ve yemen sonrasında yatmak, bozulan yiyecekler ve baharatlar olarak sayılabilmektedir. Bunlarla beraber mide yada onikiparmak bağırsağı ülseri, safra kesesi iltihabı, reflü ve gastrik mide ekşimesine sebep olabilen rahatsızlıklardır. Gebelikte mide ekşimesi problemi çok fazla görülür. Alkol midede oluşan yanma hissini çoğaltır.

Mide Ekşimesi Belirtileri

Mide ekşimesinin en belirgin özelliği midede yanma ve ekşime durumudur. İnsanın ağzına yakıcı ve ekşi bir sıvı gelir. Bu belirtiler yemek sırasında, yemekten önce veya yemekten sonra görülebilir.

Mide Ekşimesi Tedavisi

Fazla yememek, yemeğin arından uzanmamak ve eğilmemek mide ekşimesi problemini azaltmaya yeter. Alkol ve sigaradan, asitli, kafein içeren ve kolalı içeceklerden uzak durmak gerekir. Öğünlerde daha az yemek, ancak öğün sayısının artırılması mide ekşimesi için faydalı olur. Yemekler az miktarda, güzel bir şekilde çiğneyerek yenilmeli, baharatlı, ekşili ve biberli yiyecekler tüketilmemelidir. Alınan önlemlere rağmen devam eden mide ekşimesinin sebebi sindirim sistemi rahatsızlıkları olabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver