Gebelikte Mide Bulantısı, Gebelikte Mide Bulantısı Neden Olur, Gebelikte Neden Mide Bulanır

hamilelikte mide bulantıları, hamilelikte mide bulantısı, hamilelikte mide bulantısı neden olur, hamilelikte neden mide bulantısı olur

Hamilelikte neden mide bulanır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik döneminde hemen hemen her kadının başına gelen mide bulantısı, vücutta meydana gelen değişimlerden kaynaklanmaktadır. Hamilelik kadınlara özgü bir durumdur ve her kadında gebe iken hormon yükselmesi olur. Hormon yükselmesi mide bulantısına neden olan en önemli etkendir.

 

Fizyolojik nedenlerden dolayı kadınlar gebelik döneminde bulantılar yaşar. Bu bulantıların yüzde yetmişlik kısmı Beta HCG hormonuna aittir. Beta HCG hormonu, gebelik hormonudur ve kadınların gebelik döneminde yükselmektedir.

Beta HCG hormonu gibi gebelik döneminde artan bir diğer hormonda östrojendir. Östrojen hormonununda vücutta yükselmesi mide bulantısı yapar. Östrojen ve Beta HCG hormonların aynı sebepten dolayı yükselmesi beynin bulantı merkezini uyararak bulantının hissedilmesine sebep olur.

Gebelikte mide bulantısı altıncı haftadan başlayarak on ikinci haftaya kadar devam eder. Bulantılar bu aylar içinde sık sık meydana gelir ve oldukça da şiddetlidir. Bazı kadınlarda mide bulantıları on altıncı haftaya kadar da sürebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver