Gebelikte Beslenme, Gebelikte Beslenme Önerileri, Gebelikte Beslenme Önerisi

gebelikte nasıl beslenilmeli, gebelikte nasıl beslenilmeliyiz, gebelikte nasıl beslenmeliyim, hamilelikte beslenme

Gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Gebe kalan her kadın mutlaka beslenmesine dikkat etmelidir ki, hem kendi sağlığı bozulmasın hemde daha sağlıklı bir bebek dünyaya getirsin. Gebelikte yapılan yanlış beslenmeler sağlığı bozarak, geri verilmesi zor olan kilolara neden olabiliyor. Hamilelikte beslenme önerileri ile bizi aydınlatan uzmanlar, beslenme alışkanlığına bu dönemde çok dikkat edilmesi gerektiğini söylemekteler.

 

Hamilelikte Beslenme Önerileri


Gebe kadınların en çok dikkat etmesi gerekenlerden birisi, güne kahvaltı yaparak başlamaktır. Ana öğün ve ara öğünler belirlenmeli, düzenli olarak bu öğünlerde yemekler yenilmeli, meyveler tüketilmelidir. Sabah kahvaltısı gebelik döneminde alınan kiloların hızını yavaşlandıracaktır. Ayrıca güne sabah kahvaltısı ile başlamak kan şekerini de dengeleyecektir.

B vitamini ve folattan zengin olan tam tahıllı ürünler anne ve bebek sağlığı için çok faydalıdır. Bebeğin gelişimini sağlayan tam tahıllı ürünler ekmek, pirinç ve bulgur pilavında yer almaktadır.

Öğün aralarında kalsiyum, çinko ve magnezyum bakımından zengin olan gıdalar yenmelidir. Bilhassa badem tüketilmelidir. Badem, anneyi sakinleştirip bebeğin beyin gelişimine yardımcı olur.

Anne sütüne yakın bir besin olan yumurta, gün aşırı tüketilmelidir. Yumurta besleyici bir gıdadır.

Deniz balığı tüketmeye özen gösterin. Omega-3 bakımından zengin olan balık, bebeğin zekasını geliştirecektir. Haftada en az 2 defa balık yemelisiniz.

Gebelikte sık görülen kansızlık için bol bol C vitamini, yağsız et ve kurubaklagiller tüketilmelidir.

Ödem sorununun önüne geçmek için tuz ve şekerden uzak durulmalıdır. Meyve suyu içmek yerine meyve tüketilmelidir. Mümkünse organik meyve ve sebzeler tercih edilmelidir. Sebzelerden ise yeşil olanlar yenmelidir. Kabızlık sorununun önüne geçmek için salata ve sebze yemekleri yenmelidir. Günde en az 2,5 litrede su içilmelidir.

Kalsiyum bakımından zengin olan yoğurt, süt ve süt ürünleri bağışıklık sistemini güçlendirerek, sindirim sistemini çalıştırmaktadır. Kalsiyum emilimini hızlandırmak için de D vitamini takviyesi gerekir. Güneş, en doğal D vitamini kaynağıdır.

Gebelik döneminde alkol ve kafein içeren içeceklerden uzak durulmalı, fast-food tarcı yiyecekler tüketilmemeli, çiğ etten yapılan besinlerden kaçınmalı ve suni tatlandırıcı kullanılmamalıdır. Bilhassa zayıflamak için diyet yapılmamalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver