Gebelikte Bakım ve Kontrolün Önemi

Gebelikte Bakım ve Kontrolün Önemi

Doğum öncesi belirli periyotlarda bakım, annelerin daha sağlıklı gebelik geçirmelerinde ve sağlıklı bebekler doğurmalarında önemli bir etkendir. Buradaki bakım, anne adayının kendi sağlığı açısından düzenli olarak doktor kontrolünde olması ve doktorun gerek gördüğü önlemleri alması, tedavileri uygulamasıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

Yapılan araştırmalar doğum öncesi dönemde doktor kontrolünde olan gebelerin daha kolay bir gebelik süresi geçirdiklerini ve olan problemlerin zamanında fark edilmesi ve tedavisi sağlanarak problemsiz doğumları gerçekleştirdiklerini göstermektedir.

Doğum öncesi bakım ile riskli gebelikleri belirlemek, doğacak çocuktaki sıkıntıları önceden görerek alınabilecek önlemler varsa almak, gebelik komplikasyonlarında gerekli tedaviyi yapmak ya da ilgili sağlık merkezlerine sevketmek doğumların hastanede doktor kontrolünde yapılmasını sağlamak amaçlanır.

Ülkemizde sağlık ocakları, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezleri, doğum evleri, devlet hastaneleri, SSK ve askeri hastaneler, özel hastaneler ve üniversitelerin araştırma ve uygulama hastanelerinde ana ve çocuk sağlığı hizmetleri verilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver