Gebelik Dönemi Psikolojisi, Gebelik Psikoloji Nasıl Olur, Gebelik Psikolojisi

gebelik psikolojisi nedir, hamilelik dönemi psikolojisi, hamilelik psikoloji nasıl geçer, hamilelik psikolojisi nasıl olur

Hamilelik psikolojisi nedir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Gebelik döneminde kadınların yaşadığı bir takım sorunlardan, hormonların harekete geçmesinden, hem yüz güzelliğinde hem de vücutta husule gelen değişikliklerden ötürü hemen hemen her kadının psikolojisi bozulmakta ve bu bozukluğa tıp dünyasında hamilelik psikolojisi adı verilmektedir. Gebelik döneminde kadınların psikolojisinin bozulmasının gayet normal olduğunu söyleyen uzmanlar, gebelik döneminde kadınların nasıl bir psikolojik sorun içerisine düştüklerini ise şöyle açıkladılar.

 

Hamilelik psikolojisi nedir?

 

Gebelik döneminde yaşanan psikolojik tepkiler kesinlikle kalıcı değildir. Gebeliğin sona ermesi ile tüm sorunlarda ortadan kalkacaktır. Ancak ne var ki bu tepkiler kalıcı olmasa da zorlayıcıdır. Hem anne adayını hem de çevresindekileri yıpratır. Daha çok eşlerin tutumu göze batar ve hamile kadınlarca yeterince ilgilenmedikleri, destek vermedikleri, anlayışlı davranmadıkları gibi şeylerle suçlanırlar.

Gebelik döneminde her kadın hamilelik psikolojisinin içine girecek diye bir kaide yoktur ancak genellikle kadınların yüzde 80’i bu sorunu yaşar. Anne adayları bu durumun farkında olmalı ve atlatmaya çalışmalıdırlar. Aksi durumda psikolojileri daha çok bozulur ve bu durumdan bebekte zarar görebilir. Hamilelik psikolojisinde yaşanan psikolojik tepkileri aşırı hassasiyet, sebepsiz ağlama, kötümserlik, yanlış algılama ve stres olarak sıralayabiliriz.

 

Hamilelik psikolojisi nasıl geçer?


Hamilelik psikolojisinden kurtulmak için anne adayları bebekleri ile sık sık konuşmalı, sakinleştirici bitki çayları içmeli, ılık banyo yapmalı, hafif tempolu sakin yürüyüşlere çıkmalı ve eşleri ile konuşmalıdırlar.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver