Gebelik Dönemi Kabızlık Problemi, Gebelik Döneminde Kabızlık İçin Ne Yapılmalı, Gebelik Döneminde Kabızlık Nasıl Geçer

hamilelikte kabızlık, hamilelikte kabızlık problemi, hamilelikte kabızlık sorunu, kabızlık gebelik döneminde nasıl geçer

Gebelik döneminde kabızlık sorunu

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Bayanların birçoğu hamilelik döneminde karşılaştığı kabızlık sorunununda çok yakınırlar. Gebelik döneminde beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan kabızlık, bazen ciddi sorunlarında ortaya çıkmasına neden olur. Gebeliği riskli olan anne adayları kabızlık sorunundan dolayı bebeklerini bile düşürebilirler.

 

 

Kabızlık sorunu yaşayan gebe kadınları bu sorun çok fazla zorlamaktadır. Tuvaletteki ıkınmalar bebeğin yaşamını da riske atabilir. Çünkü gebelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler uterusa(rahim)’nın genişlemesine neden olur. Kaslarda rahim ile uyumlu olmak için gevşer ve bu gevşeme bağırsak hareketlerini kısıtlar. Bu kısıtlama da kabızlık sorununu getirir.

Hamilelik döneminde kabızlık sorunu yaşamak istemiyorsanız posa içeriği yüksek olan besinleri sık sık tüketmeye özen gösterin. Fazla aşırıya kaçmadan kuru meyvede tüketebilirsiniz. Günlük fiziksel aktivitelerinizi de kendinizi çok fazla zorlamayacak şekilde ayarlayın. Bol bol su içmenin de kabızlık sorununu önlediğini asla aklınızdan çıkarmayın.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver