Gebe Kalma Dönemi, Gebe Kalma Dönemleri, Gebe Kalma Günleri

gebe kalma günleri ne zaman, hamile kalma dönemi hesaplama, hamile kalma dönemleri hesaplama, hamile kalma dönemleri ne zaman

Hamile kalma dönemleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Hamile kalabilmek için kadınlarda yumurtlama meydana gelmesi gerekir. Yumurtlama ise, yumurtalıklardaki keselerden birine yumurta bırakılmasına denir. Meydana gelen yumurtlama, yumurta tüpleri tarafından yakalanır ve döllenerek rahme doğru gönderilir. Döllenmiş yumurta rahme yerleşerek büyür ve olgunlaşır. Tüm bunların olabilmesi için çiftlerin cinsel ilişkiye girerek, meninin kadına boşalması gerekir. Sperm yumurta içinde döllenerek gebeliğin meydana gelmesini sağlar.

 

Çocuk sahibi olmaya karar veren çiftler, cinsel hayatlarını buna göre şekillendirmelidirler. Adet günlerinde bir sorun olmayan yani 28 günde bir düzenli adet kanaması olan kadınlarda hamile kalmak için en uygun dönem, adet gününden sonra 11 ile 17 gün arasıdır. Adet kanaması bitmiş olan kadınların bu günler arasında gebe kalma riski yüksektir.

Erkek spermi 3 gün boyunca kadında canlı bir şekilde durur. Gebe kalmak isteyenlerin bu ihtimali göz önünde bulundurarak emin günlerde cinsel birleşmeye dikkat etmeleri gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver