Gaz Yapa Sebzeler, Gaz Yapan Besinler, Gaz Yapan Gıdalar

gaz yapan meyveler, gaz yapan yiyecekler, gaz yapan yiyecekler neler, hangi gıdalar gaz yapar

Gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Her insanın bağırsaklarında normal karşılanacak şekilde gaz birikir, lakin bu gazın dışarı atılmaması durumunda bağırsaklarda daha çok birikmesi artık normalden çok anormal bir durum olur ve rahatsızlık verici ağrılar yaşanmasına sebebiyet verir. Gazın vermiş olduğu sıkıntıları yaşamak istemiyorsanız gaz yapan besinlerden uzak durmalı ya da gaz yapan yiyecekleri kontrollü şekilde aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz.

 

Bağırsaklarda oluşan gazın dışarı atılmasını zorlaştıran ve gaz oluşumunu tetikleyen besinler, sindirim sistemi tarafından öğütülmesi zor olan besinlerdir. Özellikle karbonhidrat ve lifli gıdaların sindirim sistemi tarafından öğütülmesi zor olduğu için daha bu lif ve karbonhidrat içekli yiyecekler gaz yapmaktadır. İşte gaz yapan besinler;

Bir yiyeceğin her insanda aynı etkiyi göstermesi beklenemez. Sizde gaz yapan bir besin başkasının bünyesinde aynı etkiyi göstermeyebilir ancak genelleme yapacak olursak başta karbonhidrattan zengin olan gıdaların gaz yaptığını söyleyebiliriz. Karbonhidrat ihtiva eden besinlerden sonra doğal lifli ve protein içerikli gıdalar gelir. Bunlar genellikle az miktarda gaz yapar ancak tüketimine dikkat edilmezse ciddi ağrılar hissedilmesine neden olur.

Gaz yapan besinleri kategorize edecek olursak;

Süt ve süt ürünleri; laktoz bakımından zengin olan süt en çok gaz yapan gıdadır. Peynir, tereyağ, yoğurt, krema takip eder.

Meyveler; Elma, şeftali, erik ve erik, muz, kayısı, kavun, karpuz, üzüm ve kuru üzüm.

Lifli gıdalar; Yulaf kepeği ve fasulye gibi lifli besinler.

Sebzeler; Patates, kuşkonmaz, enginar, mısır, lahana, karnabahar, brokoli, turp, soğan, bezelye, kereviz ve havuç.

Bunların yanı sıra yapay tatlandırıcılar, yağlı yiyecekler, gazlı içeceklerde gaz yapan besinler arasındadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver