Gastrit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi Hakkında Bilgi

Gastrit Nedir Nedenleri, Belirtileri Ve Tedavi Yöntemi

Gastrit Nedir Nedenleri, Belirtileri ve Tedavi Yöntemi Nasıl Geçer
Gastrit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Gastrit Nedir, Gastrit Ne Anlama Gelir, Gastrit Ne Demektir, Gastrit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Gastrit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Gastrit Anlamı

Mide mukozasının iltihaplanması sonucu ortaya çıkan hastalık, mide nezlesi. Başlıca belirtileri iştahsızlık, midede yanma ve şişkinlik, kusma, baş dönmesi, midede ağrılar, dilin beyaz oluşu ve nadiren ateş yükselmesidir. Süreğen gastritlerde ise başlıca belirti midenin üst bölümünde duyulan şiddetli ağrılardır. Gastrite yol açan belli başlı etmenler alkol, baharatlı yiyecekler, tütün ve besinlerin çiğnenmeden yutulmasıdır. Gastrit, mideyi rahatlatıcı ve mide salgısını düzenleyici ilâçlarla tedavi edilir.

Alkol, tütün, kimyasal maddeler ve bunun gibi tahriş edici ürünlerden, bakteri ve virüs kökenli enfeksiyonlardan, alerjilerden kaynaklanabilen gastritin (ya da mide iltihabı), ivegen biçiminin başlıca belirtileri arasında yemeklerden sonra midede rahatsızlık duygusu, bulantı, kusma, ekşime, iştah yitimi, mide ağrıları sayılabilir; genellikle ortaya çıkmasına yolaçan maddenin belirlenip, alımına son verilmesiyle kendiliğinden geçer.

Süregen biçimi, mide ya da onikiparmak ülserlerinin, demir eksikliğine bağlı kansızlığın ya da mideyle ilgili başka hastalıkların belirtisi olabilir.

Gelişmiş toplumlarda insanların %10′unda, gelişmemiş toplumlarda ise %80′inde bulunan Helicobacter pylori de insanlarda midenin iç yüzeyinde kronik inflamasyon yaratarak gastrite neden olan bir bakteridir. Helicobacter pylori bakterisi yok edilmeden tedaviden sonuç almak mümkün değildir.

Konu ile ilgili aramalar: Gastrit Nedir Gastrit ödev ara Gastrit kelime anlamı Gastrit sözlükte ara Gastrit ansiklopedi bilgi bankası ara Gastrit ne demek Gastrit neye denir

Gastrit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver