Gastrit Nasıl Tedavi Edilir, Gastrit Ne Demek, Gastrit Nedir

gastrit tedavisi nasıl olur, gastrit ve tedavisi, kronik gastrit nedir, mide gastriti nedir

Gastrit Nedenleri Ve Tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan Soru Sor

Sponsorlu Bağlantılar

Midenin iç yüzünde bulunan mukoza tabakasının iltihaplanmasına Gastrit denir. Erişkinlerde ileri yaşlarda olmak üzere tüm toplumda sık görülen bir rahatsızlıktır Gastrit.  Toplumda sık rastlanan bir mide rahatsızlığı haline gelmiştir. Belirti vermeden de görülebilen bir hastalık olduğundan yaklaşık her iki yetişkinden birinde gastrit görülebilmektedir. Sizleri bilgilendirmek adına, Gastrit nedenlerine ve tedavisine deyiniyoruz bu makalemizde…

 

 

Kronik gastrit: mukozanın kronik yaygın inflamasyonudur. İnflamasyon nedeni spesifik (Tbc ve sifiliz vb. gibi) nonspesifik (atrofik gastrit vb. gibi) olabilir.

Gastrit Sebepleri ve Gelişim: Asit salgılayan mukozanın otoimmün nedenlerle yok olması ya da Helicobaster Pylori, safra reflüsü ve çeşitli diyetler nedenleri arasındadır. Kronik gastritte parietal (kenar) gücrelerin kaybına bağlı olarak intrensek faktör salgılanamaz. Buna bağlı olarka vitamin B12 emilemez ve megaloblastik anemi ortaya çıkar. Kronik gastriti olan veya total gastrektomi yapılan hastalarda ömür boyu B12 vitamini enjekte edilir.

Gastrit Belirtileri ve Bulguları: Kronik gastrit genellikle asemptomatiktir.
•    Zaman zaman tekrarlayan ağrılar. (Ağrılar yemekten sonra olur.)
•    Bulantı
•    Hematemez
•    Hipokloridi
•    Pernisiyöz Anemi
•    Gaitada gizli kan vardır.

Gastrit Komplikasyonları: Megaloblastik ve pernisiyöz anemi, karsinomadır.
Tanı: Endoskopik inceleme ve endoskop ile mukazadan biyopsi alınarak konulur. Helicobacter pylorinin neden olduğu gastrit türünde mide, mukozasında lenfoid foliküllerinin birikimine ve hiperplazisine yol açar. Bunlar da zamanla malt tipi lenfoma gelişimine neden olabilir.

Gastrit Tedavisi ve Bakımı: Nedene bağlı olarak tedavi yapılır. Eğer neden helicobacter pylori ile üçlü tedavi kombinasyonları başlanır. Başarı oranı %85-90’dır. Bu kombinasyonda; ranitidin, klaritromisin ve amoksisilin (7-14 gün) uygulanır. Hasta, 6 aylık ararıklarla  ülser yönünden endoskopik olarak kontrol edilip değerlendirilmelidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver